Skip links

Raport meczowy

Raporty meczowe w siatkówce występują od wielu lat i pomimo wielu wpisów w internecie jak takie raporty odczytywać, nadal nie każdy wie, co dokładnie jest zawarte na jednej stronie A4 raportu. Z pewnością raporty meczowe są uznawane za jedną z podstawowych rzeczy przy pracy ze statystyką siatkarską. Pojawiają się wszędzie, zarówno po meczach reprezentacji jak i po meczach z boisk ekstraklasowych. Tylko czy raport meczowy jest rzeczywiście taką powszechną formą informacji dla trenerów i statystyków? Wskazówki do znalezienia odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w dzisiejszym wpisie!

OPIS RAPORTU

W raporcie meczowym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące drużyny własnej oraz zespołu przeciwnika. Na początku mamy oczywiście numery oraz nazwiska poszczególnych zawodników. Następnie wyszczególnione jest ustawienie początkowe, czyli mamy zaznaczone w której strefie zawodnik wychodzący w szóstce rozpoczyna mecz. Warto zwrócić uwagę, że w białym “kwadraciku” zaznaczony jest rozgrywający i zarazem rotacja, w której zespół rozpoczyna spotkanie. Pustymi kwadratami zaznaczony jest zawodnik libero, a także gracze, którzy nie zaczynali seta w składzie podstawowym składzie, tylko weszli na zmianę w czasie jego trwania. 

Następnie mamy liczbę punktów zdobytych przez poszczególnych zawodników, ich bilans punktowy, czyli stosunek punktów zdobytych i punktów straconych, a także tak zwane break pointy. Są to punkty zdobywane przez zespół przy własnej zagrywce.

W dalszych sekcjach znajdują się dane dotyczące zagrywki, gdzie wyszczególniona jest ilość wykonanych zagrywek, liczba popełnionych błędów oraz zdobytych punktów, oraz informacje dotyczące przyjęcia – znajduje się tam liczba przyjęć, błędów oraz procent pozytywnego i perfekcyjnego przyjęcia. Następna część dotyczy ataku, gdzie widzimy ilość wykonanych, zepsutych, zablokowanych i punktowych ataków oraz skuteczność gracza, czyli stosunek ataków skończonych do wszystkich wykonanych. W ostatniej kolumnie mamy dane dotyczące liczby punktowych bloków poszczególnych zawodników.

W raporcie znajduje się też podsumowanie poszczególnych setów, gdzie zawarte są dane dotyczące, zagrywki, przyjęcia, ataku i bloków, opisane powyżej w odniesieniu do całej drużyny, uzupełnione o informację dotyczącą liczby błędów własnych popełnionych przez drużynę przeciwną. 

W dolnej części raportu możemy zobaczyć wiele użytecznych informacji. Między innymi znajdują się tam dane dotyczące bilansu punktowego w każdym ustawieniu. Ponadto zawarte są dane dotyczące pierwszej akcji z rozróżnieniem na te po pozytywnym oraz te po negatywnym przyjęciu. Istotną informacją daje też ilość i skuteczność kontrataków wykonanych przez każdą z tych drużyn. Dla bardziej dociekliwych jest również sekcja co ile przyjęć zdobywamy punkt i co ile zagrywek mamy break pointa, jednak najczęściej wielu trenerów nie korzysta z tej informacji. 

Co wykorzystuje trener podczas analizy?

Jeśli mówimy o analizie gry przez trenera musimy jak zawsze podzielić to na “wgląd” w grę podczas meczu oraz pełną analizę przeciwnika/analizę swojej gry. 

Odnosząc się do tego pierwszego, raport meczowy wykorzystujemy w większym stopniu. Raport meczowy obejmuje elementy najbardziej ogólne, które podczas meczu najczęściej sprawdzamy. Są to podstawy takie jak wspomniane przyjęcie, atak itp… Trener ma wgląd w poszczególne ogólne parametry, którymi może się posługiwać w celu na przykład zmiany zawodnika, czy lekkiej modyfikacji taktyki. Podczas meczów w kategoriach młodzieżowych możemy zauważyć jak trenerzy (najczęściej asystenci) kreślą kwadraty lub zaznaczają coś na kartce. Są to też statystyki, które nieco możemy porównać do raportu meczowego z tą różnicą, że nie są w formie cyfrowej. Trzeba jednak pamiętać, że podczas meczu statystyki i zawarte w nich liczby mają być podpowiedzią a nie wyrocznią kiedy ma zawodnik zejść z boiska. 

Podczas pełnej analizy przeciwnika czy też swojej gry raport meczowy w mojej pracy jako trener jest bardzo rzadko wykorzystywany. Do kreślenia naszej taktyki na planach meczowych z reguły nie wykorzystuje raportów meczowych. Jeśli miałbym oszacować w jakim procencie wykorzystuje raport meczowy do analizy przeciwnika mógłbym śmiało powiedzieć, że wykorzystuje mniej niż 5 % informacji zawartych w “RM”. W programach do statystyki siatkarskiej istnieją jeszcze inne formy do analizy przeciwnika takie jak arkusze, które w przyszłości mam nadzieję, że uda nam się opisać. Najprościej i nie przedłużając arkusze można porównać do arkuszy w Excelu. Mamy tzw. siatkarskie formuły, które wpisujemy do poszczególnych komórek. Po stworzeniu całego arkusza możemy “wyciągać” wszystkie interesujące trenera czy statystyka informacje.

Autorzy: Marysia Heppner, Jakub Sauer