Skip links

Podsumowanie finałów Młodzieżowych Mistrzostw Polski chłopców 2022

WSTĘP

W ostatnim artykule cyklu dotyczącego Młodzieżowych Mistrzostw Polski przedstawiam analizę zbiorczą finałów wszystkich kategorii wiekowych chłopców, ze szczególnym uwzględnieniem gry tegorocznych Mistrzów Polski.  

ATAK

SKUTECZNOŚĆ

Najwyższą średnią skuteczność ataku łącznie osiągnęli juniorzy i było to 45%, natomiast najniższą – młodzicy, dla których wynosiła ona 40%. Nie jest to nic dziwnego, gdyż siła ataku starszych zawodników jest znacznie większa niż wśród ich młodszych kolegów. Największą różnicę widać w ataku po freeballu, gdzie wynosiła ona aż piętnaście punktów procentowych na korzyść najstarszych zawodników. Również w ataku po przyjęciu byli oni najskuteczniejsi o siedem punktów procentowych lepsi od najmłodszych kolegów. Co ciekawe kadeci byli najsłabszą kategorią, jeżeli chodzi o atak po negatywnym przyjęciu, ponadto ich średnia skuteczność w końcówkach setów była równa średniej skuteczności młodzików i była o sześć punktów procentowych niższa od skuteczności juniorów.

Patrząc na średnią skuteczność mistrzów w poszczególnych kategoriach możemy zauważyć, że w każdym przypadku (oprócz ataku po freeballu) najsłabszy rezultat osiągali mistrzowie juniorów młodszych, czyli częstochowianie. Natomiast co ciekawe, w większości kategorii najlepsi byli mistrzowie młodzików, co widać w szczególności w ataku po obronie, a także w końcówkach setów. Natomiast łączna średnia skuteczność ataku najwyższa była u jastrzębian.

EFEKTYWNOŚĆ

Średnia efektywność ataku również najwyższa była dla juniorów, zaś najniższa dla młodzików, różnica wynosiła pięć punktów procentowych.  Najniższą efektywność po obronie i zdecydowanie po negatywnym przyjęciu osiągnęli kadeci. W ataku po dwudziestym punkcie juniorzy byli lepsi od obu niższych kategorii wiekowych o 5%.

Zdecydowanie najwyższą efektywność ataku osiągnęli mistrzowie młodzików, czyli wrocławianie. Z kolei najsłabiej, oprócz ataku po freeballu, wypadli częstochowianie. Natomiast w końcówkach setów co ciekawe najgorzej wyglądała efektywność ataku mistrzów juniorów.

DYSTRYBUCJA

Największa przewaga lewego skrzydła była u młodzików, którzy jednocześnie wykorzystywali prawe skrzydło w najmniejszym stopniu spośród wszystkich kategorii wiekowych. Ilość piłek kierowana na środek rosła wraz z wzrostem kategorii wiekowej, natomiast malało wykorzystanie pipe. Z prawego skrzydła najczęściej atakowali juniorzy młodsi, natomiast zdecydowanie najmniej najmłodsi zawodnicy.

Podobnie dystrybucja wyglądała wśród mistrzów jeśli chodzi o wykorzystanie lewego skrzydła  i środka. Różnice można zauważyć w wykorzystaniu prawego skrzydła, które zdecydowanie największe było wśród jastrzębian. Natomiast pipe był zdecydowanie najczęściej grany przez mistrzów kadetów.

TYPY ATAKU

Najwięcej highballa, co nie jest zaskakujące było grane u młodzików, natomiast najmniej u kadetów. Najwięcej quicka na środku zagrali juniorzy, co oczywiste.

ZAGRYWKA

Zagrywka float była najczęściej stosowana przez młodzików, natomiast najrzadziej korzystali z niej gracze środkowej kategorii wiekowej. Natomiast zagrywka rotacyjna z wyskoku była najczęściej wykorzystywana przez kadetów i także wśród nich była największa różnica między typami zagrywki, wynosiła ona trzydzieści punktów procentowych na korzyść zagrywki rotacyjnej. Co ciekawe przyniosło im to w rezultacie najmniejszą efektywność zagrywki, wyniosła ona zaledwie 10%, podczas gdy u młodzików była o dwadzieścia punktów procentowych wyższa. Najstarsi zawodnicy uplasowali się pośrodku z efektywnością wynoszącą 20%. 

Analizując zagrywkę mistrzów poszczególnych kategorii wiekowych widzimy że charakterystyka ich zagrywki różni się od ogólnej charakterystyki zagrywki w najmłodszej kategorii wiekowej. Podczas gdy w ogóle przeważała zagrywka typu float natomiast wśród graczy Korala zagrywka rotacyjna stanowiła niemal 70% wszystkich wykonanych serwisów. Ich efektywność była najwyższa i wynosiła aż 41%. Zagrywka częstochowian odzwierciedla tendencję którą można zaobserwować wśród wszystkich zespołów występujących w finałach mistrzostw Polski  juniorów młodszych. Zagrywka rotacyjna stanowiła aż 87% wszystkich wykonanych zagrywek, natomiast efektywność wyniosła zaledwie 3%. Natomiast w najstarszej kategorii wiekowej jastrzębianie nie wpisali się w ogólną charakterystykę. Wśród ich zagrywki przeważał float, zaś efektywność zagrywki była o dziesięć punktów procentowych wyższa niż średnia efektywność finalistów mistrzostw Polski juniorów.

PRZYJĘCIE

Poziom pozytywnego przyjęcia podczas wszystkich finałów chłopców był niemal identyczny, we wszystkich kategoriach wiekowych wyniósł w pobliżu 40%. Natomiast procent przyjęcia perfekcyjnego był już bardziej zróżnicowany,  u młodzików był o jedenaście punktów procentowych niższy niż u kadetów i o dziesięć punktów procentowych niższy od juniorów. Natomiast efektywność przyjęcia była najwyższa u kadetów, co koreluje z najniższą efektywnością zagrywki w tej kategorii wiekowej, natomiast najniższa wśród młodzików, co z kolei jest zgodne z tym, że występowała u nich najwyższa efektywność zagrywki. Najmłodsi zawodnicy popełnili też procentowo najwięcej błędów, natomiast najmniej zrobili juniorzy młodsi.

Natomiast wśród Mistrzów zdecydowanie najlepsze przyjęcie pozytywne osiągnęli zawodnicy Korala, było ono o dziesięć punktów procentowych wyższe niż ich starszych kolegów. Perfekcyjne przyjęcie z kolei było zdecydowanie najniższe u wrocławian i rosło wraz ze wzrostem kategorii wiekowej. Efektywność przyjęcia najwyższa była u najmłodszych mistrzów i wynosiła 42%, natomiast najniższa – wśród częstochowian. Co ciekawe to częstochowianie popełnili najwięcej błędów procentowo, podczas gdy ich kategoria wiekowa – najmniej. 

BLOK, OBRONA, BŁĘDY

Najwięcej błędów w secie popełniali kadeci, a najmniej, co ciekawe, młodzicy. Wyodrębniając błędy bezpośrednie w przyjęciu możemy zauważyć, że było zupełnie odwrotnie – to najmłodsi zawodnicy popełnili ich najwięcej, natomiast najlepiej wypadli juniorzy młodsi. Kadeci byli zdecydowanie najlepsi w obronie, podbijając ponad 2,5 więcej piłek w secie niż młodzicy, którzy z kolei obronili 0,3 więcej piłek niż najstarsi koledzy. Natomiast w bloku to juniorzy byli nieco lepsi od swoich młodszych kolegów.

Niektóre tendencje powtarzają się wśród gry mistrzów, tak jak choćby w ilości błędów, gdzie najwięcej popełnili ich częstochowianie, zaś wrocławianie i jastrzębianie około 0,8 mniej. Natomiast w błędach w przyjęciu mamy dokładnie odwrotne wyniki niż jeśli chodzi o średnią – to mistrzowie młodzików popełnili ich najmniej, zaś złoci medaliści kadetów – najwięcej.  W obronie potwierdza się ogólna charakterystyka – częstochowianie podbili zdecydowanie najwięcej piłek, aż o 3,24 więcej piłek niż mistrzowie juniorów. Natomiast w bloku faktycznie mistrzowie juniorów dominowali, natomiast co ciekawe złoci medaliści najniższej kategorii wiekowej wypadli w tym elemencie zdecydowanie lepiej niż kadeci.

RANKINGI NA POZYCJACH

PRZYJMUJĄCY

Wśród przyjmujących w pierwszej kolejności brane było pod uwagę pozytywne przyjęcie, następnie efektywność ataku i jego skuteczność:

ATAKUJĄCY

W rankingach atakujących w pierwszej kolejności brana była pod uwagę efektywność ataku, a następnie jego skuteczność:

ŚRODKOWI

W  rankingach środkowych w pierwszej kolejności brana była pod uwagę ilość bloków, następnie efektywność i skuteczność ataku:

ROZGRYWAJĄCY

Bardzo trudno jest ocenić pozycję rozgrywającego, w poniższych rankingach w pierwszej kolejności została wzięta pod Bardzo trudno jest ocenić pozycję rozgrywającego, w poniższych rankingach w pierwszej kolejności została wzięta pod uwagę skuteczność ataku po wystawie danego rozgrywającego, następnie najmniejsza ilość błędów popełnionych w wystawie. Duża ilość kiwek/ataków u rozgrywających młodzików w niektórych drużynach jest spowodowana tym że grały one na dwóch rozgrywających.

LIBERO

U zawodników libero najważniejsze było pozytywne przyjęcie, następnie ilość obron:

Autorka: Marysia Heppner