Dokonywanie wyborów rozgrywających przy wsparciu statystyk
WSTĘP
Idąc na fali poprzedniego artykułu dotyczącego rozegrania (Rozegranie elementem szerokiej analizy w statystyce – Volley Valley) zdecydowaliśmy się poruszyć temat wyborów rozgrywających. Jak ważna jest to pozycja nie trzeba nikomu tłumaczyć. W prawie każdej akcji piłka przechodzi właśnie przez ręce rozgrywających. Mimo że sami nie są odpowiedzialni za zdobywanie punktów, to ich gra decyduje o skuteczności kolegów i w rezultacie – o wyniku końcowym meczu. Jedna z ważniejszych decyzji jest rozkład ataku, najczęściej uwarunkowany taktycznie, a także poprzez sytuację którą rozgrywający ocenia już na boisku, jak chociażby dyspozycje dnia kolegów do których posyła piłki – jeśli zawodnik jest nie kończy swoich akcji to prawdopodobnie dostanie mniej piłek, a zawodnik bardziej skuteczny będzie bardziej obciążany ilością ataków, co może zwiększyć szansę na wygranie meczu.
DYSTRYBUCJA
Przy badaniu dystrybucji rozgrywającego warto wspomnieć o tym że, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski niezwykle ważny jest odpowiedni dobór meczów, które bierzemy do analizy. Rozkład ataku w poszczegolnych sytuacjach może się mocno różnić w zależności od poziomu przeciwnika, z którym się mierzy – gra z mocnymi zespołami może być zupełnie odmienna od tej, która jest prezentowana przeciwko słabszym drużynom.
Warto jest też przyglądać się własnej dystrybucji, mieć świadomość jak prowadzi grę swojego zespołu, czy odpowiednio reaguje na sytuacje na boisku i zwiększasza szanse na zwycięstwo swojej druzyny.
RAPORT DYSTRYBUCJI
O dystrybucji wspominaliśmy wcześniej tutaj – Analiza środkowego i dla środkowego – Volley Valley(https://volleyvalley.pl/?p=204) . Skupimy się teraz na omówieniu raportu dystrybucji, który możemy znaleźć w VolleyStation Pro.
Każdy element/fragment raportu składa się z boiska, na którym możemy znaleźć wiele interesujących danych.
Pod boiskiem znajduje się ogólna liczba piłek wystawionych w dane miejsce – na skrzydło lewe, prawe, środek, pipe i na drugą linię/do pierwszej strefy. Na czerwono mamy skuteczność wszystkich ataków wykonywanych w danej sytuacji, oznaczona jest symbolem A#%. Natomiast na fioletowo zaznaczona jest efektywność – opisana symbolem AE%.
Ponadto w każdej strefie boiska, z której wykonywano atak mamy też rozbite te dane – na czarno ilość ataków, na zielono, procent piłek, spośród wszystkich wystawionych piłek, które zagrane zostały do okreslonej strefy, na czerwono skuteczność, zaś na fioletowo – efektywność ataku.
Tutaj na przykład możemy wyczytać, że najczęstszym wyborem rozgrywającego było lewe skrzydło, na które posłał 30 piłek, co stanowiło 65% wszystkich rozegranych piłek, skuteczność wyniosła 53%, zaś efektywność 40%. W dużo mniejszym stopniu wystawa kierowana była do prawego skrzydła, było to zaledwie 6 piłek, czyli 13% wszystkich wystaw, ataki kończone byly ze skutecznością wynoszącą 50% i efektywnością zaledwie 17%. Wszystkich wystawionych piłek było 46, skuteczność zespołu wyniosła 57%, zaś efektywność – 39%.
W raporcie “Dystrybucji po ruchu środkowych” na początku mamy ogólną dystrybucję zespołu przy side-oucie po przyjęciu na wykrzyknik, czyli na 3 metr, perfekcyjnym i pozytywnym. Na pierwszym boisku mamy wszystkie atakowane piłki w danej sytuacji, na drugim – mamy wszystkie piłki rozgrywane ze strefy trzeciej, czyli najdogodniejszej dla rozgrywającego. Kolejne boiska ilustrują dytrybucję przy wywołaniu konkretnej bazy – (o bazach pisaliśmy wczesniej tutaj Czym są bazy w siatkówce? – Volley Valley ).
Daje nam to dużo informacji, na powyższym przykładzie widzimy, że po przyjęciu perfekcyjnym zdecydowanie dominuje gra środkiem, gdzie posłanych zostało 55% piłek i osiągnięta zostala skuteczność 61%, zaś efektywność 49%, natomiast najmniej piłek było kierowane na drugą linię, gdzie zagrane zostały tylko 3 piłki do pierwszej strefy i jedna piłka do strefy szóstej i nie przyniosły one żadnych punktów, a jedynie straty, gdyż efektywność była ujemna.
Raport “Dystrybucji po ruchu środkowych w kontrze” rozpoczyna się od rozkładu piłek ogólnie w kontrze i rozbitych na wystawę po dograniu freeballa i po obronie
W dalszej części obu raportów znajduje się rozbicie dystrybucja na poszczególne ustawienia.
WYWIADY
Najważniejsze w pracy statystyka jest wspomaganie gry zawodników. Poniżej przytaczamy wypowiedzi kilku zawodniczek i zawodników dotyczących dystrybucji i gry rozgrywających.
Plus Liga
- Czy po treningu analizujesz swoją dystrybucję?
Po treningu raczej nie analizuję dystrybucji.
- Czy dostajesz informację od sztabu odnośnie rozegrania w czasie meczu i jeśli tak to w jaki sposób?
Podczas meczu dostaję informacje na czasie, najczęściej od drugiego trenera odnośnie dystrybucji w jakimś ustawieniu lub na kim aktualnie skupia się blok przeciwnika.
- W jaki sposób dokonujesz wyborów na rozegraniu? Czy ważniejsze są kwestie taktyczne czy intuicja?
W rozegraniu bardzo ważna jest taktyka, ale jeśli ktoś kończy piłki mimo wysokiego podwójnego bloku i widać że w danym dniu jest w dobrej dyspozycji warto trochę tą taktykę zmienić i zaufać intuicji.
- W jaki sposób analizujesz swoją grę?
Najczęściej oglądam poszczególne akcje i analizuję statystyki skuteczności w ataku i jak wyglądała moja dystrybucja w danym meczu.
- W jaki sposób przygotowujesz się do meczu?
Oglądam pracę oraz ustawienie w bloku drużyny przeciwnej, ustalamy ze sztabem co warto grać w danym meczu.
- Od jakiego wieku/ poziomu rozgrywek zaczęła się współpraca ze statystykiem?
Już od ważniejszych rozgrywek młodzieżowych takich jak finał mistrzostw Polski kadetów czy juniorów, czyli pewnie gdzieś od 15-16 roku życia.
- Jakie informacje uzyskiwane od trenera/statystyka uważasz za najważniejsze/najbardziej użyteczne?
Przed meczem analiza systemu bloku przeciwnika, w trakcie meczu podpowiedzi o mojej dystrybucji w danym ustawieniu lub po przyjęciu piłki do którejś ze stref oraz jak zachowuje się blok przeciwnika.
- Czy uważasz że w jaki sposób dystrybuujesz piłki przyczyniasz się bezpośrednio do ilości zdobytych punktów?
Uważam, że im wyższy poziom tym dystrybucja jest coraz bardziej kluczowa w bezpośredniej ilości zdobytychpunktów.
Tauron Liga
1. Czy po treningu analizujesz swoją dystrybucję?
Tak, oglądam swoje treningi i patrzę na rozkład swojego rozegrania oraz jego efektywność. Dodatkowo określam jakie opcje były najlepsze w danym momencie i jak reagowano na nie po drugiej stronie siatki
2. Czy dostajesz informację od sztabu odnośnie rozegrania w czasie meczu i jeśli tak to w jaki sposób?
Dostaje informacje na temat efektywności moich zawodniczek – do kogo warto grać w jakich momentach, czy kogoś użyć więcej a komuś dać odpocząć na moment. Dodatkowo dostaję informacje jak reaguje przeciwnik, czy idzie “w ciemno” do jakiejś zawodniczki i jak to wykorzystać. Czasami zdarzy się że nie możemy wyjść z jakiegoś ustawienia przez dłuższy moment, wtedy trener mówi konkretnie co zagrać żeby zrobić przejście.
3. W jaki sposób dokonujesz wyborów na rozegraniu? Czy ważniejsze są kwestie taktyczne czy intuicja?
Przygotowanie taktyczne jest według mnie bardzo ważne. Znajomość taktyki przeciwnikach i jego zachowań w bloku jest bardzo istotne. Pomaga mi to przed każdą akcją wybrać najlepsze opcje do wykorzystania przy dobrym przyjęciu, jednak to gdzie zagram zawsze wybieram używając intuicji, taktyką się tylko wspomagam. Patrzę również gdzie będzie najwyższy blok żeby bez potrzeby nie wysyłać kogoś na ścianę
4. W jaki sposób analizujesz swoją grę?
Patrzę na wszystkie aspekty, od jakości i dokładności swojego rozegrania (technika) przez dystrybucje do efektywności zawodniczek (czy błędy pojawiały się z mojej winy czy winy zawodniczki). Wyciągam wnioski czy coś w danym momencie mogło zostać zrobione lepiej, a jeśli było źle, jak to poprawić. Porównuję też co wiedziałam przed meczem odnośnie przeciwnika, jak on się zachowywał i jak moja gra się do tego odnosiła.
5. W jaki sposób przygotowujesz się do meczu?
Analizuje wszystkie informacje jakie zostały mi przekazane na odprawie i odnoszę to do swojego systemu gry żeby ułożyć najlepszy plan (co w jakim ustawieniu będzie najbardziej efektywne, czy trzeba coś zmodyfikować ze względu na grę przeciwnika). Wychodzę na mecz wiedząc wszystko w teorii gotowa, żeby sprawdzić to w praktyce.
6. Od jakiego wieku/ poziomu rozgrywek zaczęła się współpraca ze statystykiem?
Pierwsze kroki gdzieś już w kadetce /juniorce, jednak nie w takiej mierze jak w siatkówce seniorskiej.
7. Jakie informacje uzyskiwane od trenera/statystyka uważasz za najważniejsze/najbardziej użyteczne?
Wszystkie są tak samo ważne. Jednak jeśli miałabym wybrać to jak dobrze blokuje przeciwnik i jak zachowują się środkowe w zależności od jakości przyjęcia oraz tego co gram ze swoją środkową.
8. Czy uważasz że w jaki sposób dystrybuujesz piłki przyczyniasz się bezpośrednio do ilości zdobytych punktów?
Myślę że nigdy nie przyczyniam się bezpośrednio do zdobywania punktów. Jedynie mogę stworzyć najlepszą sytuację dla moich zawodniczek żeby zdobywało im się punkty jak najłatwiej. Najbliżej bezpośredniości jestem kiedy rozegram na czysta siatkę
II Liga Męska
I:
- Czy po treningu analizujesz swoją dystrybucję?
Po treningu analizuje swoją grę ale raczej pod kątem nowych zagrań i kombinacji lub ćwiczeniu elementów taktycznych, których wymaga ode mnie trener
- Czy dostajesz informację od sztabu odnośnie rozegrania w czasie meczu i jeśli tak to w jaki sposób? W jaki sposób analizujesz swoją grę? W jaki sposób przygotowujesz się do meczu?
Do meczu przygotowuje się cały tydzień, obserwuję dyspozycję moich zawodników i na podstawie tego tworzę w głowie wizje meczu i jego przebiegu. Skupiam się też na tym jak najlepiej wykorzystać atrybuty moich zawodników podczas planowania taktyki na mecz
- Od jakiego wieku/ poziomu rozgrywek zaczęła się współpraca ze statystykiem?
Moja współpraca ze statystykiem zaczęła się w wieku 17 lat na poziomie rozgrywek juniorskich i II ligi.
- Jakie informacje uzyskiwane od trenera/statystyka uważasz za najważniejsze/najbardziej użyteczne?
Za najbardziej użyteczne informacje od trenera uważam te które dotyczą reakcji drużyny przeciwnej na moje zagrania np. jak porusza się blok i zachowuje się środkowy przeciwnej drużyny w zależności od przyjęcia mojego zespołu.
- Czy uważasz że w jaki sposób dystrybuujesz piłki przyczyniasz się bezpośrednio do ilości zdobytych punktów?
Uważam, że dystrybucja ma duży wpływ na bezpośrednią ilość punktów, ponieważ dystrybucja ma na celu równomierne rozłożenie gry całego zespołu co przekłada się w dużym stopniu na gubienie bloku a na ruchomym bloku atakującym łatwiej jest zdobywać punkty.
II:
- Czy po treningu analizujesz swoją dystrybucję?
Po treningu ciężko analizować dystrybucje ponieważ na treningu są różne założenia i niekiedy wymuszone akcje.
- Czy dostajesz informację od sztabu odnośnie rozegrania w czasie meczu i jeśli tak to w jaki sposób?
W czasie meczu zdarza się że trener pomaga mi ułatwić zadanie atakującym. Wielokrotnie podpowiada gdzie jest środkowy, żeby go zgubić.
- W jaki sposób dokonujesz wyborów na rozegraniu? Czy ważniejsze są kwestie taktyczne czy intuicja?
Jeśli chodzi o wybory to nie jest to takie łatwe jak się wydaje. Ponieważ jest taktyka ustalona przed meczem i mniej więcej wiemy jak zachowuje się środkowy drużyny przeciwnej. Ale mimo wszystko trzeba mieć oczy dookoła głowy i po prostu grać według intuicji. Czasami sama taktyka nie wystarczy i wtedy trzeba potrafić z tej intuicji skorzystać.
- W jaki sposób analizujesz swoją grę?
Swoje grę analizuje na podstawie video z meczu. Po pierwsze zwracam uwagę na dokładność piłek. Po drugie zawsze staram się ułatwić atak moim kolegom i staram się najbardziej jak to możliwe rozrzucić blok drużyny przeciwnej. Więc po prostu patrzę jak to wyglądało i czy mi się udało to zrobić. Po trzecie analizuje cała grę taktyczna. Czy miałem dobre wybory czy w danej sytuacji mogłem zagrać inaczej.
- W jaki sposób przygotowujesz się do meczu?
Jeśli chodzi o przygotowanie taktyczne to oglądam video żeby wiedzieć jak drużyna przeciwna gra i przede wszystkim co gra w danych ustawieniach. Jak przemieszcza się środkowy. Czy robi bazę do suva itd.
- Od jakiego wieku/ poziomu rozgrywek zaczęła się współpraca ze statystykiem?
Moja współpraca zaczęła się tak na poważnie w wieku juniora. Wcześniejsze „statystyki” były robione przez trenera i nie były tak dokładne i szczegółowe. Jeśli chodzi o finały to statystyk towarzyszył nam już w wieku młodzika (ale tylko na finałach) co ułatwiało sprawę. A tak na stałe co mecz to od juniora.
- Jakie informacje uzyskiwane od trenera/statystyka uważasz za najważniejsze/najbardziej użyteczne?
Każde informacje są bardzo ważne. Dla każdej z pozycji inne informacje będą ważniejsze. Ja największa uwagę zwracam na blok drużyny przeciwnej. Po to by łatwiej mi było go zgubić.
- Czy uważasz że w jaki sposób dystrybuujesz piłki przyczyniasz się bezpośrednio do ilości zdobytych punktów?
Myślę że to właśnie ja głównie przyczyniam się do zdobytych punktów. Ponieważ rozrzucając blok drużyny przeciwnej i wystawiając na pojedynczy blok lub na czysta siatkę o wiele ułatwia atak atakującemu.Atakującemu jest łatwiej zdobyć punkt poprzez moja dobra wystawę więc śmiało mogę stwierdzić że odgrywam duża role w zdobyciu tego punktu.
II Liga Żeńska
- Czy po treningu analizujesz swoją dystrybucję?
Tak analizuję, nawet w czasie treningu przed każdą akcją analizuje gdzie mam którą zawodniczkę i co dobrego można by zagrać, żeby zaskoczyć przeciwnika. Staram się rozłożyć grę na cały zespół, a nie na jedną zawodniczkę. Więc analizując później dokładniej gdy oglądam mecz wkurzam się na siebie gdy gram za dużo tylko do jednej zawodniczki.
- Czy dostajesz informację od sztabu odnośnie rozegrania w czasie meczu i jeśli tak to w jaki sposób?
Mówiąc szczerze nie. Jestem kowalem swojego losu. Słyszę jedynie wyżej niżej wiec ciężko.
- W jaki sposób dokonujesz wyborów na rozegraniu? Czy ważniejsze są kwestie taktyczne czy intuicja?
Powiem tak, wierzę głęboko w cechę osób tak zwanych „meczowych” ja taką jestem i czasem sama nie wiem co jak to zrobiłam albo dlatego, ale jest to skuteczne. Taktyka jest czymś bardzo ważnym i pomocnym, ale trzeba pamiętać, że przeciwnik też ma taktykę i jak nie ma się intuicji to z najlepszymi się nie wygra.
- W jaki sposób analizujesz swoją grę?
Analizuję ją zawsze oglądając wideo meczu oraz słucham wskazówek brata albo taty. Skupiam się nie tylko na wystawie oglądać wideo lecz na każdym elemencie, który wykonuje w grze.
- W jaki sposób przygotowujesz się do meczu?
Przede wszystkim w noc przed meczem staram się spać 9h bo wiem, że mój organizm najbardziej wtedy jest wypoczęty. Dobry posiłek o określonej godzinie przed meczem, żeby się nie czuć ociężała. No i oczywiście muza w szatni z dziewczynami dla rozbudzenia oraz atmosfery to jest złoto.
- Jakie informacje uzyskiwane od trenera/statystyka uważasz za najważniejsze/najbardziej użyteczne?
Odnośnie samej wystawy i odbicia sposobem górnym od trenerów dostawałam wiele kluczowych porad, które były np. moim przełomem w graniu. Bardzo lubię gdy trener daje mi wolną rękę i mogę sama poczuć ten klimat i robić swoje.
- Czy uważasz że w jaki sposób dystrybuujesz piłki przyczyniasz się bezpośrednio do ilości zdobytych punktów?
Uważam, że tak, a nawet bardzo. Wiadomo wystawa może być super na pusta siatkę nawet, a ktoś nie skończy i trudno. Natomiast rozegranie jest głowa zespołu i to jak my będziemy poprowadziły nasze akcje w kluczowych momentach może przełożyć się na zwycięstwo bądź nie.
NJCAA (Stany Zjednoczone)
- Czy dostajesz informację od sztabu odnośnie rozegrania w czasie meczu i jeśli tak to w jaki sposób?
Dostaję informację co muszę poprawić w swojej wystawie oraz dostaje podpowiedzi jakich kombinacji lub zagrań mogę dokonać w danym ustawieniu.
- W jaki sposób dokonujesz wyborów na rozegraniu? Czy ważniejsze są kwestie taktyczne czy intuicja?
Staram się dokonywać wyborów pod względem taktycznym, jak np. różne zagrania krzyżowe aby nasza gra była szybsza oraz aby zmylić blok przeciwnika.
- W jaki sposób analizujesz swoją grę?
Po meczu oglądam wideo które nagrali trenerzy lub powtórkę z transmisji na żywo. Jest to bardzo przydatne ponieważ sama mogę spojrzeć na siebie krytycznym okiem. Widzę co muszę poprawić lub jakich innych zagrań mogłam użyć w danej akcji, aby moja gra była bardziej efektowna.
- W jaki sposób przygotowujesz się do meczu?
Przed meczami oglądam i analizuje styl gry przeciwnika. Dzięki temu możemy wykorzystać ich słabe punkty podczas meczu oraz nie są w stanie nas zaskoczyć swoim zagraniami.
- Od jakiego wieku/ poziomu rozgrywek zaczęła się współpraca ze statystykiem?
Był to drugi rok rozgrywek kadetek.
- Jakie informacje uzyskiwane od trenera/statystyka uważasz za najważniejsze/najbardziej użyteczne?
Za najbardziej użyteczne uważam informacje dotyczące procentu skuteczności moich atakujących, przyjmujących i środkowych. Dzięki temu dobrze wiem, która z nich ma dobry dzień, która jest w przysłowiowym „gazie” i zdobywa w tym meczu najwięcej punktów. Wtedy wiem że mogę jej zaufać a ona skończy każdą najważniejszą i decydującą piłkę.
- Czy uważasz że w jaki sposób dystrybuujesz piłki przyczyniasz się bezpośrednio do ilości zdobytych punktów?
Uważam że w dużym stopniu przyczyniam się do ilości zdobytych punktów, ponieważ dzięki mojej dobrej wystawie jestem w stanie postawić atakującą w komfortowej sytuacji na osłabionym bloku, dzięki czemu ma ona większe pole do manewru i ze spokojem jest w stanie zdobyć punkt.