Beach – analiza siatkówki plażowej
Arkusz ten zawiera dane umożliwiające analizę meczów siatkówki plażowej. W pierwszym arkuszu znajduje się tabela zawierające podstawowe i zarazem najbardziej istotne dane dotyczące gry w siatkówkę plażową.
Uwidoczniona jest tutaj skuteczność ataku każdego z graczy, liczba ataków punktowych oraz wszystkie próby wykonane w tym elemencie. Tutaj widzimy na przykład, że gracz nr 1 (Łosiak) atakował więcej piłek i odnotował wyższą skuteczność. Następnie możemy zobaczyć, jak efektywni byli gracze podczas serwowania. Tutaj gracz nr 2 (Bryl) zaserwował więcej asów. Widzimy także ilość bloków punktowych zawodnika grającego przy siatce, a także również procent pozytywnego przyjęcia dla każdego gracza i liczba popełnionych tu błędów. Znajdziemy tu również liczbę błędów popełnionych przez obu zawodników w każdym elemencie; na przykład zawodnik nr 2 popełnił więcej błędów w zagrywce, ale mniej błędów w ataku.
Poniżej tej tabeli znajdują się boiska, które wizualizują kierunki serwisu i ataku każdego z tych graczy. Po lewej stronie mamy tabelę „Opcje”.
Najpierw należy wybrać opcje wizualizacji i element, który chcemy analizować (zagrywka lub atak). Poniższe opcje zależą od wyboru elementu. Jeśli wybrana zostanie opcja „Serve”, można wybrać następujące efekty: „Ace”, „Error”, „Negative”, „Overpass” lub „Positive”. Następnie mamy możliwość wybranie strefy zagrywki, typ serwu („jump”, „float”) oraz to, czy ma być pokazana strefa początkowa na boisku, czy nie. Kiedy wybierzemy „Atak”, to zobaczymy inne efekty („Kill”, „In play”, „Blocked”, „Error”) i strefy początkowe, możemy też wybrać rodzaj ataku („hard”, „cut-shot”) i opcję wizualizacji strefy początkowej.
Po prawej stronie znajdują się dwie tabele. Pierwsza tabela przedstawia elementy defensywne drużyny, czyl.i dane dotyczące obrony i bloku wykonanych przez poszczególnych zawodników. Druga tabela obrazuje bardziej szczegółowe dane dotyczące ataku, który jest rozbity według typu ataku konkretnego gracza.
Drugi arkusz przeznaczony jest do analizy ataku. Po lewej stronie znajdują się dane pokazujące grę drużyny w ataku, natomiast po prawej stronie podobne dane dotyczące fazy przejściowej gry. Dane w tabeli side-out są podzielone względem przez efektu przyjęcia. Można także osobno zobaczyć liczby, gdy drużyna lub zawodnik zaatakował w pierwszej lub kolejnej próbie w akcjach, w których zagrywał przeciwnik.
Pod tą tabelą znajdują się boiska, które wizualizują atak bokiem. Można je filtrować według efektu ataku, części wymiany (FBSO i Side-out), efektu przyjęcia, rodzaju ataku i strefy początkowej ataku. Oczywiście można także wybrać formę wizualizacji kortu i określić, czy chcesz zobaczyć punkt startowy, czy nie.
Tabela „kontra” („Transition”) analizuje liczbę ataków w kontrataku. Pokazana jest także osobno liczbę ataków po obronie i po freeballu. Podobnie jak w przypadku side-outu, pod tabelą znajdują się boiska, które wizualizują kontratak. Mają podobne filtry, ale zamiast efektu odbioru, możemy wybrać, czy chcemy zobaczyć atak po obronie, czy po freeballu, a w fazie gry możemy wybrać fazę side-outu lub break pointu.
Ostatni arkusz zawiera podział punktów dla konkretnej gry. W pomarańczowej komórce możemy określić, ile meczów chcemy zobaczyć (max 5 spotkań).
Można zobaczyć, ile punktów zdobył każdy gracz w danym elemencie. Jest też część pokazująca liczbę błędów, a ostatnia analizuje skuteczność obrony. Po prawej stronie znajdują się boiska, które działają tak samo, jak te z pierwszego arkusza, ale tutaj możemy także wybrać, który mecz chcemy zwizualizować.