Skip links

Kodowanie treningów

Scoutowanie treningów jest bardzo ważną częścią pracy statystyka. Jest to także świetny sposób na rozpoczęcie pracy jako statystyk, a także na doskonalenie umiejętności i dalszy rozwój. 

  1. Chcąc rozpocząć kodowanie treningów dla swojej drużyny, należy zacząć od utworzenia nowego sezonu, w którym będziemy kodować treningi naszego zespołu. Następnie należy stworzyć drużynę zawierająca wszystkich naszych graczy.
  2. Następnie należy stworzyć mecz, w którym będziemy zapisywać przebieg gry treningowej lub poszczególnych ćwiczeń. Jako drużyna gospodarzy i gości należy wybrać swoją drużynę.
  3. Jeśli nagrywamy trening i korzystamy ze streamu to możemy dodać ją do ekranu meczowego.

Wszystkie informacje o tym, jak wykonać powyższe czynności, można znaleźć tutaj.

  1. Zaczynając naukę warto zacząć od kodowania podstawowych zagrań naszych zawodników. Najważniejsze informacje dotyczące podstaw kodowania znajdziemy tutaj.
  1. na początek należy zacząć od kodowania wszystkich zagrywek;
  2. następnie możemy dodać kod przyjęcia;
  3. w dalszej kolejności można zapisywać ataki poszczególnych graczy i ich efekty;
  4. później możemy zacząć dodawać blok po ataku, jeśli miał on miejsce.

W ten sposób zdobędziesz wszystkie niezbędne dane do korzystania z raportu meczowego i niektórych nowych arkuszy kalkulacyjnych, służących do podstawowej analizy treningów, które znajdziesz tutaj:

Arkusz „Practice – Basic Stats” pozwala zobaczyć podstawowe dane dotyczące zagrywki, przyjęcia, ataku i bloku zawodników na poszczególnych pozycjach. Może pomóc w śledzeniu postępów zawodników podczas procesu treningowego. Możemy otworzyć go w nowej zakładce podczas ćwiczeń lub przejrzeć po zakończeniu treningu.

W arkuszu “Practice – Points vs Errors” możemy zobaczyć dane liczbowe i wizualne dotyczące punktów zdobytych przez konkretnego zawodnika w każdym elemencie oraz popełnionych przez niego błędów. W pierwszym arkuszu znajdują się liczby wszystkich zawodników posortowane według ich numerów, natomiast w drugim znajdują się liczby i wykresy dotyczące zawodników występujących na poszczególnych pozycjach.

Dostępny jest także arkusz kalkulacyjny „Practice – Efficiency in Time”, w którym można zobaczyć efekty kolejnych zagrań dla poszczególnych zawodników. Możemy zobaczyć, jak zawodnicy radzili sobie w ataku, zagrywce i przyjęciu, czy zdobywali lub tracili punkty w serii, przeanalizować ich lepsze i gorsze momenty podczas treningu. Może nam to pomóc przeanalizować ich występy i lepiej przygotować się do następnego meczu lub sezonu.

  1. Kiedy nabierzemy większej pewności siebie i potrafimy wprowadzić wszystkie niezbędne dane, możesz poszerzyć swoje umiejętności i dodać bazy rozgrywających oraz kombinacje ataków podczas kodowania, co pozwoli nam znacznie dokładniej analizować swoją grę i uzyskać więcej informacji w procesie treningowym.
  2. Na koniec dodajemy obronę i freeball, otrzymując w rezultacie kompletnego scouta.

Możemy także zapoznać się z innymi arkuszami treningowymi i wykorzystać je do podniesienia jakości analizy treningowej.