Wideo w statystyce
Ustawienie kamery
Jeśli porównamy sobie wideo większości statystyków dojdziemy do wniosku że ustawienie kamery względem boiska jest takie same. Jeśli wysyłamy wideo dalej, to dobre ustawienie kamery świadczy o naszym szacunku do innych drużyn oraz profesjonalizmie. Dlaczego i jakie ustawienia jest dla nas statystyków najlepsze? Najlepsze ustawienie kamery (do statystyk) to kamera za krótszą krawędzią boiska. Najlepiej jakby kamera znajdowała się na pewnej wysokości od dwóch do trzech metrów.
Ustawianie kamery
To ustawienie pozwala nam dokładnie zidentyfikować zawodnika po numerze koszulki oraz mamy pełen obraz paraboli piłki rozgrywającego, stref przyjęcia, kierunku zagrywki, kierunku ataku. Kadr kamery powinien być tak ustawiony że bliższe krawędzie boiska są umiejscowione blisko dolnych krawędzi kadru tak jak na zdjęciu poniżej. Warto też objąć kamerą sędziego pierwszego. Ułatwia to i przyspiesza pracę statystyka, jeśli pisze on z nagrania wideo, gdyż można zaobserwować na jakiej podstawie sędzie podjął decyzję obserwując jego gestykulację, co ogranicza pojawiające się wątpliwości i konieczność kilkukrotnego odtwarzania akcji. Do nagrania spotkań często spotykanymi modelami są SONY HDR CX405 lub podobne modele. Przedstawiona kamera ma dla mnie trzy plusy. Posiada możliwość ładowania podczas nagrywania (raczej standard ale warto mieć to na uwadze), wyjście HDMI (dlaczego jest to ważne przejdziemy w kolejnych punktach) oraz nagrywanie wideo w jednym pliku MP4 (co jest bardzo praktyczne). Wiele kamer nie posiada funkcji nagrywania MP4 w jednym pliku co zmusza nas do ręcznego scalania nagrania. W programie Volleystation nie trwa to długo jednak zawsze minuty są u nas na wagę złota 😀
Bywa i tak, że kamera nagrywa tylko w formacie MTS, co zmusza do konwersji plików jeszcze przed ich scaleniem i znacznie wydłuża pracę statystyka, co może stanowić ogromne utrudnienie, zwłaszcza podczas turnieju gdzie tempo pracy jest niezwykle intensywne.
Poprawne ustawienie kamery
POPRAWIANIE SCOUTA
Pierwszym podstawowym powodem dlaczego nagrywamy mecze to poprawianie scoutów. Nawet najlepsi statystycy w trakcie meczu mogą popełnić błąd. Gdy mecz się skończy statystyk przechodzi do synchronizacji wideo. Jest to czynność polegająca na synchronizacji materiału wideo z napisanym kodem. Chodzi o to, żeby każdy zapis kodowy był ustawiony dokładnie w momencie opisywanego zagrania. Przeprowadza się ją wybierając zapis kodowy, który chcemy zsynchronizować i wciskając dany przycisk służący do synchronizacji, dokładnie w momencie zagrania obserwowanego na wideo. W uproszczeniu dzięki tej czynności możemy przejść do każdej akcji w wideo (chcemy zobaczyć zagrywkę w 1 secie przy punktacji 17-16, klikamy w kod i od razu mamy wideo w dokładnym czasie). Synchronizacja może być zrobiona automatycznie, lub ręcznie, dzięki czemu statystyk może sprawdzić przy okazji czy poprawnie napisał mecz i wyeliminować ewentualne pomyłki. Jeśli dostajemy od innego statystyka scouta, możemy sprawdzić oraz poprawić, bazy, kombinacje czy ocenę przyjęcia, bo jest to indywidualna sprawa statystyka.
ANALIZA TECHNICZNA ZAWODNIKÓW
Dzięki nagrywaniu własnych meczów możemy następnie przygotować fragmenty wideo dla każdego zawodnika, co umożliwia dokładne przeanalizowanie gry indywidualnego gracza, daje mu możliwość obejrzenia swoich zagrań i wyciągnięcia wniosków. W ten sposób łatwiej jest zaobserwować z jakimi elementami jest problem, nad czym należy popracować podczas treningów, a także utrwalić poprawne zagrania. Ciekawym wykorzystaniem wideo może być warstwowe nakładanie fragmentu wideo. Stosujemy to w momencie kiedy chcemy przedstawić zawodnikom technikę – na przykład dojścia do ataku. Taki materiał wideo obrabiamy w prostym programie do montażu wideo. Możemy nałożyć prawidłowo wykonane najście do ataku do nieprawidłowego i wskazać zawodnikom różnice. Materiału nie musimy nanosić na siebie tylko umiejscowić jeden koło drugiego. Jest to bardzo dobry sposób na zobrazowanie swojemu zawodnikowi błędu, który popełnia w elementach siatkarskich.
Analiza przeciwnika (wideo jest metodą na utwierdzenie przekonań co do taktyki)
Jednym z głównych powodów nagrywania wideo jest analiza przeciwnika. W zależności od poziomu drużyny oraz ligi opiera się bardziej na danych lub na wideo. Najczęściej w młodszych kategoriach (młodzik/młodziczka) wykorzystujemy materiał wideo do zobrazowania gry przeciwnika. W tych kategoriach jest duży udział przypadku losowego co zmniejsza skuteczność danych. W starszych kategoriach możemy popracować więcej z danymi. Opracowane plany meczowe za pomocą danych sprawdzamy z wideo. W naszej ocenie nigdy nie możemy zanalizować przeciwnika tylko za pomocą danych czy tylko za pomocą wideo. Zawsze trzeba sprawdzić i jedno i drugie. Jest ono potwierdzeniem naszych danych liczbowych, kierunków, czy z dystrybucji. Pomaga zawodnikom przygotować się na spotkanie z przeciwnikiem, zapoznanie się z ich stylem gry, np. poprzez zaobserwowanie w jaki sposób zawodnik rywali uderza piłkę, jak dokładnie wygląda jego zagrywka itd. Pozwala na szczegółowe omówienie i zobrazowanie gry przeciwnika podczas odprawy wideo, jest potwierdzeniem omawianych założeń taktycznych i ułatwia ich zapamiętanie. Jeżeli mecz będzie odbywał się w hali przeciwnika to dodatkową zaletą może być zobaczenie jak ona wygląda, żeby móc się przygotować psychicznie. Zobaczenie hali, wyglądu przeciwników, ich gry pozwala ponadto na dokładniejsze przeprowadzenie wizualizacji przyszłego meczu, bądź konkretnych zagrań, co wielu zawodników robi przed spotkaniem, aby lepiej przygotować się na to co ich czeka.
Analiza na żywo
Ciekawą opcją jest analiza na żywo za pomocą VS Streamer. Polega to na wykorzystaniu na żywo wideo do pisania meczu, czy dla trenera na ławce by sprawdzić np. ustawienie w bloku czy obronie. Przed meczem tworzymy sieć, dzięki której w czasie rzeczywistym z niewielkim opóźnieniem (około 6s) możemy mieć wgląd do meczu z poziomu programu Volleystation. Dzięki temu w trakcie szybkiej akcji, kiedy zgubimy rytm pisania, możemy zawsze spojrzeć na wideo i napisać kolejne akcje z widoku na żywo. Jak już wspomnieliśmy funkcjonalność ta jest też wykorzystywana przez trenerów na ławce. Z reguły ustawienie zawodników najlepiej obserwuje się z miejsca gdzie jest ustawiona kamera. Może to nam pomóc w korekcji taktyki/ustawienia się zawodników przy poszczególnych akcjach.
Przykładowa rozbudowana sieć z wykorzystaniem VS Streamer