Analiza MP Juniorek – Dębica 2022
Słowem wstępu
To już przedostatnia analizowana przez nas kategoria młodzieżowa biorąc pod uwagę nasz cykl analiz finałów Mistrzostw Polski. Dzisiaj pierwsze skrzypce zagra kategoria juniorek, która “rozgryziemy”. Zaczynamy!
ATAK
Na finałach MP Juniorek średnia ataku wynosiła 39%. Jak już mogliśmy się przyzwyczaić, największy odsetek skończonych piłek odnotowano dla ataków po freeballu. Co ciekawe większość innych elementów ataku oscylowały wokół średniej skuteczności ataku. Atak w kontrze, po przyjęciu oraz po 20-stym punkcie był tak samo skuteczny jak średnia. Nieco niżej z wynikiem 36% plasuje się atak po obronie, natomiast najniższy wynik – 29% odnotowano dla ataku po negatywnym przyjęciu.
Podobnie jak w poprzedniej mojej analizie pozwolę sobie na porównanie dwóch przeciwnych w klasyfikacji końcowej zespołów: Mistrza Polski- MKS SMS Kalisz oraz zdobywczynie ósmego miejsca – SMS Solna Wieliczka. W ataku drużyny MKS SMS Kalisz widać większość elementów powyżej linii średniej. Jedynie atak po przyjęciu negatywnym wyniósł poniżej – 30%. Przyglądając się temu zestawieniu bliżej – zespołowi z małopolski, niestety trzeba zauważyć słabą skuteczność w ataku. Wszystkie elementy znalazły się pod linią średniej skuteczności w ataku dla wszystkich zespołów. Porównując ten zespół z ogólnym wykresem ataku przedstawionym powyżej jedynie wartości procentowe dla ataku po przyjęciu oraz ataku po dwudziestym punkcie są do siebie zbliżone (3 punkty procentowe).
W zestawieniu całościowym w wymiarze skuteczności i efektywności ataku można zaobserwować dość dużą, bo aż 11-sto procentową, rozbieżność jeśli chodzi o skuteczność w ataku. Jest to zdecydowanie duża różnica, która widocznie rozdziela te drużyny w tym elemencie. Największą skutecznością może pochwalić się zespół z Kalisza natomiast na drugim końcu jest zespół z miasta soli. Co ciekawe największą efektywność zaliczyła drużyna z drugiego miejsca czyli GKS Wieżyca 2011 Stężyca, najniższa natomiast znowu drużyna solnej.
W wykresie typów piłki bez większych niespodzianek. Jedyną może być nieznaczna wyższa wartość dla ataków z piłki wysokiej od piłki szybkiej, gdzie odnotowano odpowiednio 39% oraz 35%. Następnie zawodniczki otrzymywały 12% piłek na środek, a 3% piłek przeszło przez strefę ósmą, czyli pajpa. Inne piłki to 11% wszystkich ataków.
ZAGRYWKA
Kolejnym odkryciem na pewno nie będzie analiza zagrywki. Pełna dominacja zagrywki typu “float” – 85%. Te zawodniczki, które zdecydowanie lepiej radzą sobie na zagrywce rotacyjnej z wyskoku wykorzystywały tą zagrywkę w 15-stu % wszystkich zagrywek. Co ciekawe jeden zespół podczas finałów MPJ nie wykonywał zagrywki rotacyjnej. Jest to drużyna MKS Dąbrowa Górnicza. Najczęściej zagrywkę z rotacją piłki w wyskoku wybierały zawodniczki z Kalisza oraz stolicy Dolnego Śląska.
Mogłoby się wydawać podczas analizy poniższego wykresu, że słupki efektywności zagrywki nie różnią się zbyt od siebie. Nic bardziej mylnego! Jeśli porównamy zespoły na zasadzie podziału miejsc 1-4 oraz 5-8 możemy zauważyć, że drużyny które uzyskały wyższe miejsca odnotowują efektywność zagrywki wyższą od średniej w przeciwieństwie do ostatnich czterech zespołów klasyfikacji końcowej finałów Mistrzostw Polski Juniorek 2022.
PRZYJĘCIE
Na tym turnieju kolejność miejsc nie była do końca wyznacznikiem poziomu przyjęcia drużyn. Wysoki odsetek piłek przyjętych pozytywnie, w perspektywie całego turnieju,odnotowała drużyna LTS Legionovia Legionowo osiągając 42% pozytywnego przyjęcia. Poniżej średniej w tym elemencie były dwie drużyny – KS Pałac Bydgoszcz oraz SMS Solna Wieliczka. W perfekcyjnym przyjęciu jednak można powiedzieć że rządziły trzy drużyny. Do zespołów meczu finałowego dołączyła w tym elemencie ponownie wspomniana drużyna LTS-u, notując wynik powyżej średniej.
Od początku analizy wykresu błędów w przyjęciu widzimy ogromny odsetek błędów w przyjęciu zespołu SMS Solna Wieliczka. Nieco ponad 18% przyjętych piłek kończyła się właśnie na tym elemencie. Najlepiej wykazała się drużyna ze stolicy notując 7% błędów w przyjęciu.
BLOK
W bloku zespoły radziły sobie w miarę porównywalnie z wyłączeniem drużyn z Warszawy, Wrocławia oraz Wieliczki. Najwyższym wynikiem może pochwalić się GKS Wieżyca 2011 Stężyca zdobywając powyżej dwóch punktów z bloków na set.
DYSTRYBUCJA
Dystrybucja nie pokazała niczego czego mogłaby nas zaskoczyć. Lewe, prawe oraz środek. Na końcu słabo zauważalny pipe, który był używany powyżej dwóch razów mniej niż środek.
Wszystkie drużyny zagrały w podobnej tendencji jak opisywałem powyżej. Najmniej grania środkiem wykorzystywała drużyna Ateny Warszawa, a najwięcej Legionovia Legionowo różniąc się od zespoły ze stolicy 10-cioma punktami procentowymi w tym elemencie. Ciekawe jest wykorzystanie ataku z pipe-a w drużynie ze stolicy, gdzie wspomniany atak jest częściej wykorzystywany niż atak ze środka w tym zespole.
RELACJA BŁĘDÓW
Relacja błędów czyli ile błędów popełnić zespół w stosunku do naszych punktowych zagrań. Na wykresie możemy zauważyć to czego mogliśmy się dowiedzieć z poprzednich punktów tej analizy. SMS Solna Wieliczka popełniając dużo błędów i nie zdobywając dużo punktów atakiem ma największy współczynnik błędów do zdobytych punktów. Najwięcej zdobytych punktów w porównaniu do błędów zdobyła drużyna LTS-u.
PODSUMOWANIE
W powyżej analizowanej kategorii tym razem zauważyć możemy sporą różnice pomiędzy zespołami. Widać to szczególnie w aspektach popełnianych błędów, co przy braku skuteczności w ataku co w konsekwencji wiąże się z problemami ze zdobyciem punktów, wiąże się z problemami z wygrywaniem setów.
To już koniec analizy poszczególnym kategorii młodzieżowych dziewcząt, jednak jeszcze to nie koniec naszego cyklu #AnalizaMMP2022! Jeszcze w tym tygodniu Marysia przedstawi analizę finałów MP Juniorów, a po tym czas na zbiorczą analizę kategorii żeńskich oraz męskich!