Skip links

Podsumowanie finałów Młodzieżowych Mistrzostw Polski dziewcząt 2022

WSTĘP 

Dobrnęliśmy do końca szeregu analiz dla poszczególnych kategorii wiekowych u dziewcząt. Dzisiaj ostatni artykuł z całościowym podsumowaniem finałów. W artykule dla łatwiejszego odbioru kategorie „juniorka młodsza” zastąpiłem poprzednią nazwą „kadetka”, jednak trzeba pamiętać, że oficjalna nazwa według PZPS to juniorka młodsza. Zapraszam do lektury!

ATAK

Dla wielu osób zaskoczeniem może być, że w większości przedstawionych poniżej fragmentów gry, atak młodziczek jest bardziej skuteczny od innych kategorii. Jednak po dłuższym rozważaniu możemy dojść do wniosku, że jest to jak najbardziej możliwe. Co prawda z reguły zespoły młodziczek nie mają bardzo mocnego i regularnego ataku w porównaniu do starszych koleżanek, jednak umiejętności obrony dosyć się różnią. To czyni tą kategorię najskuteczniejszą w ogóle zagrań.

Na poniższym wykresie oprócz skuteczności przedstawiono efektywność ataku. Widzimy jak niewielkie różnica jest pomiędzy skutecznością oraz efektywnością jeśli chodzi o różnice w tych dwóch aspektach dla opisywanych trzech kategorii wiekowych.

Jednak nie we wszystkich elementach młodziczka przoduje w skuteczności oraz efektywności ataku. Przyjęcie negatywne jest to dość specyficzny fragment w meczu, gdzie na początku przygody z siatkówką ciężko zdobyć po takim zagraniu punkt. Wykres poniżej możemy właśnie tak interpretować. Tylko 26% ataków po negatywnym przyjęciu było zakończone punktem w przypadku kategorii młodziczek. Większą różnice pomiędzy kategoriami widać na podstawie efektywności w ataku po negatywnym przyjęciu gdzie różnica juniorki oraz młodziczki to 6 punktów procentowych.

TYPY ATAKÓW

W zakończonym niedawno sezonie 2021/2022 w trzech kategoriach wiekowych przeważała naprzemiennie piłka szybka oraz piłka wysoka. Największe wykorzystanie środka odnotowano w przypadku kadetek (15%). Nie jest zaskoczeniem fakt, że “pajp” był wykorzystywany tak niewiele razy w porównaniu do innych typów ataków. Lekko może dziwić jednak przewaga piłki wysokiej w juniorce w porównaniu do młodszych kategorii, gdzie tak jak wspomniałem przeważała piłka szybka dla kadetek, oraz obie wartości były na takim samym poziomie dla młodziczek

ZAGRYWKA

W zagrywce bardzo podobnie jak w przypadku ataku. Dwie najstarsze kategorie młodzieżowe w wartościach można by stwierdzić, że idą “łeb w łeb”, a najmłodsza kategoria młodzieżowa w tym sezonie ma mniejsze wykorzystanie zagrywki rotacyjnej z wyskoku na rzecz zagrywki stacjonarnej. W przypadku tych dwóch pierwszych co siódma piłka była zagrana sposobem rotacyjnym. Dla najmłodszej kategorii wykorzystanie zagrywki rotacyjnej to już tylko jedna piłka co czternaście zagrywek.

W efektywności zagrywki duże różnice pomiędzy kategoriami. Na samym przodzie króluje kadetka z 40-stoma procentami efektywności zagrywki, później juniorka 35%, a na samym końcu młodziczka 30%.

PRZYJĘCIE

Bardzo ciekawe wyniki w tym sezonie wyszły dla jakości przyjęcia. Młodziczka przyjmowała najlepiej jeśli chodzi o przyjęcie pozytywne jak i perfekcyjne. Dla porównania w sezonie 2019/2020 młodziczka miała największa efektywność zagrywki co bezpośrednio przekłada się na teoretyczne najsłabsze przyjęcie. W tym roku jest zupełnie odwrotnie. 

Poniżej wykres przedstawia liczbę błędów w przyjęciu na set. Z góry trzeba zaznaczyć, że działa w tym przypadku efekt skali, więc należy dobrze przypatrzyć się etykietom danych. Różnice na jeden set są niewielkie. Różnica pomiędzy błędami zwiększa się jednak jeśli pomnożymy wartości przez rozegrane sety łącznie. Najmniej błędów w przyjęciu na set odnotowujemy dla juniorki (2,08), a najwięcej błędów 2,41 najmłodsza młodzieżowa kategoria wiekowa.

BLOK

W bloku jedynie jedna kategoria wiekowa przekroczyła próg dwóch bloków na jeden set. Mowa tutaj o kadetce, gdzie średni wynik bloków na set wyniósł 2,33. Za kadetką uplasowała się juniorka z wynikiem 1,80 oraz młodziczka 1,53 bloki/set.

DYSTRYBUCJA

Na podstawie tego sezonu można stwierdzić, że urozmaicenie ataku zaczyna się już w trakcie przejścia z młodziczki do kadetki, jednak faktyczne różnice pomiędzy dystrybucją są niewielkie (zaledwie 1-2 punkty procentowe). Największa różnica w różnorodności jest widoczna w najstarszej młodzieżowej kategorii wiekowej. Lewe skrzydło było mniej wykorzystywane na rzecz zwiększenia grania prawym skrzydłem oraz minimalnie większym wykorzystaniem gry przez szóstą strefę. 

BŁĘDY WŁASNE

Myślę, że spokojnie możemy powiedzieć, że ilość błędów własnych może definiować grupy wiekowe. Tendencja błędów własnych jest spadkowa wraz ze wzrostem kategorii wiekowej. Na podstawie sezonu 2021/2022 największą różnicę w błędach odnotowano pomiędzy młodziczkami i kadetkami, tj. dokładnie 1,1 błędów na set.

Ostatni wykres przedstawia relację błędów. Wykorzystywany przeze mnie wykres w szczegółowych analizach w kategoriach przedstawia relację błędów własnych do punktów zdobytych. Im mniejszy współczynnik tym więcej drużyna zdobyła punktów swoimi zagraniami, niż przez te zagrania straciła punktów. Minimalna różnica pomiędzy juniorką i kadetką, jednak duża różnica najmłodszej młodzieżowej kategorii w stosunku do dwóch pozostałych.

Aby dobrze podsumować miniony sezon postanowiłem zebrać kilka rankingów dla poszczególnych kategorii. Zdecydowałem przygotować zestawienia na podstawie czterech wytycznych: Zagrywka (najwięcej wykonanych asów serwisowych), Przyjęcie (najlepsze pozytywne przyjęcie, jednak liczone tylko dla zawodniczek, które przyjęły 50 piłek dla juniorek i kadetek, oraz 20 piłek dla młodziczek), Atak (największa skuteczność dla zawodniczek, które zaatakowały powyżej 10 piłek) oraz Atak (największa liczba zaatakowanych piłek). Prezentowanych rankingów nie należy traktować jako przedstawienie najlepszych zawodniczek, ponieważ w wyborze najlepszych zawodniczek nie bierze się jedynie suchych danych statystycznych jednak bardziej szczegółową obserwację. Dane statystyczne są tylko pomocą do takiego wyboru.

MŁODZICZKA

ZAGRYWKA (najwięcej wykonanych asów serwisowych)

PRZYJĘCIE (największa wartość pozytywnego przyjęcia, dla zawodniczek powyżej 20 przyjęć)

ATAK (najlepsza skuteczność, dla zawodniczek powyżej 10 ataków)

ATAK (największa ilość ataków)

KADETKA

ZAGRYWKA (najwięcej wykonanych asów serwisowych)

PRZYJĘCIE (największa wartość pozytywnego przyjęcia, dla zawodniczek powyżej 50 przyjęć)

ATAK (najlepsza skuteczność, dla zawodniczek powyżej 10 ataków)

ATAK (największa ilość ataków)

JUNIORKA

ZAGRYWKA (najwięcej wykonanych asów serwisowych)

PRZYJĘCIE (największa wartość pozytywnego przyjęcia, dla zawodniczek powyżej 50 przyjęć)

ATAK (najlepsza skuteczność, dla zawodniczek powyżej 10 ataków)

ATAK (największa ilość ataków)

Autor: Jakub Sauer