Skip links

Analiza ataku – Kierunki i kombinacje

  1. Arkusz “Attack directions”

Ten arkusz kalkulacyjny może być bardzo przydatny podczas przygotowań przed meczem, podczas meczu, aby zobaczyć, jak przeciwnicy podają, a po meczu, aby przeanalizować występy swoich zawodników.

Istnieją trzy arkusze: pierwszy zawiera kierunki ataku zawodników przyjmujących, w drugim znajdują się boiska z kierunkami ataku graczy atakujących, a trzeci jest przeznaczony dla środkowych bloku. Można wybrać sposób wizualizacji kortów w pomarańczowych komórkach w prawym górnym rogu arkusza kalkulacyjnego.

Tutaj widzimy na przykład, że jeśli piłka była rozegrana szybko do strefy 4, to atak najczęściej był wykonywany do linii, ale gdy była wystawiona wysoko, kierunek ataku był albo do lini, albo do przekątnej. Widzimy również, że ten zawodnik był znacznie skuteczniejszy, gdy uderzał szybką piłkę.

  1. Arkusz “Attack directions – game”

Ten arkusz kalkulacyjny jest przygotowany do wykorzystania podczas gry. Pokazuje kierunki ataku graczy znajdujących się aktualniena boisku.

W  górnej części arkusza kalkulacyjnego znajdują się boiska, na których prezentowane są kierunki ataków zawodników z wyjściowej szóstki, natomiast w dolnej części analizowane są ataki zawodników rezerwowych.

Od lewej strony mamy pokazae kierunki ataków zawodników przyjmujących, atakujących, a następnie środkowych. Formę wizualizacji kortów można wybrać w pomarańczowych komórkach w prawym górnym rogu arkusza kalkulacyjnego.

Tutaj widać, że gdy piłka była szybka (X5), to kierunek ataku ze strefy 4 był przeważnie do skosu, a skuteczność była dość wysoka. Kiedy piłka była wysoka (V5), kierunek był mniej sprecyzowany, piłka uderzana była zarówno po prostej jak i do skosu, ale punkty zdobywane były jedynie, gdy atak wykownywany był do skosu. Również skuteczność tego ataku była bardzo niska (-0,067).

  1. Arkusz “Attack combinations”

W arkuszu “Attack combinations” skuteczność graczy jest filtrowana według kombinacji ataków. To zestawienie pozwala analizować skuteczność i efektywność graczy, gdy atakują z różnych kombinacji.

Arkusz ten można filtrować według rozgrywającego, strefy wystawy, rotacji oraz fazy gry. Kombinacje ataków są prezentowane według pozycji graczy; istnieje oddzielna tabela dla przyjmujących, atakujących i środkowych.

Pierwsza kolumna pokazuje całkowitą liczbę ataków zawodnika w tej kombinacji. Druga kolumna zawiera błędy i bloki dla każdego gracza w tej kombinacji, a w trzeciej kolumnie możesz znaleźć liczbę ataków skutecznych w tej kombinacji. Ostatnia dwie kolumny pokazują skuteczność i efektywność takiego ataku.

Arkusz ten zawiera również tabele prezentujące dystrybucję poszczególnych rozgrywających dla każdej kombinacji ataków. Tabela“Red Zone” dla każdego rozgrywającego pokazuje dystrybucję powyżej 20. punktu, w sytuacji gdy różnica punktowa nie jest większa niż 2 punkty.