Mapy ciepła – czym są i jak z nich korzystać?
Mapy ciepła to wizualna forma prezentacji danych, w której czerwone obszary oznaczają najwyższą intensywność, a następnie przechodzimy przez żółty, zielony aż do niebieskiego, gdzie intensywność jest najniższa. Dzięki temu możemy przedstawić dane w sposób bardziej efektywny i interesujący.
Mapy ciepła w sporcie to istotny i popularny sposób wizualnej analizy gry poszczególnych zawodników lub całych zespołów. Są stosowane w wielu dyscyplinach – piłce nożnej, koszykówce, a dzięki VolleyStation – również w siatkówce! Można z nich korzystać jeżeli ma się “ostrzałkowane” mecze, czyli naniesione kierunki zagrań na boiska w ekranie meczowym.
W siatkówce mapy cieplne mogą być używane do analizy każdego elementu gry. Można sprawdzić precyzyjne miejsca rozpoczęcia i zakończenia akcji oraz ocenić, gdzie dane zagrania były najskuteczniejsze. Na przykład można przeanalizować, które ataki przeciwnika są najbardziej groźne.
Mapy ciepła są bardzo często wykorzystywane do analizy ataku. Pozwalają zidentyfikować ulubione kierunki ataku danego zawodnika, co umożliwia lepsze przygotowanie strategii blok-obrona przeciwko niemu.
Jest możliwość przefiltrowania i rozbicia danych, które chcemy oglądać na naszej mapie ciepła:
Można rozbić to na poszczególne kombinacje, typy zagrań i rodzaje zagrywanych piłek.
W tym raporcie jest też możliwość wybrania różnych sposobów wizualizacji (można wybrać więcej niż jedną formę):
- Mapa ciepła – obrazuje natężenie zagrań posłanych w danym kierunku, skala kolorów idzie od niebieskiego (najmniej zagrań) do czerwonego (najwięcej zagrań posłanych do danej strefy – silny trend). Mapę ciepła można zobaczyć jedynie jeżeli ma się poprawnie ostrzałkowany mecz.
- Podstrefy – podstrefy również pokazują natężenie zagrań, tym razem do danej podstrefy, aby uzyskać tę wizualizację wystarczy mieć podstrefy zawarte w kodzie meczowym, jest jednak ona znacznie mniej dokładne niż mapy ciepła bądź strzałki.
- Strzałki – zawierają w sobie wiele informacji, pokazują gdzie dokładnie zakończyło się zagranie i z jakim efektem. Kierunki będą widoczne tylko wtedy, gdy mecz został “ostrzałkowany”. Znaczenie kolorów strzałek:
- Czarny – zagrania zakończone zdobyciem punktu
- Zielony – zagrania po których akcja jest kontynuowana
- Czerwony – zagrania zakończone stratą punktu
- Strzałki ze stref – zawierają podobne informacje jak strzałki, z tym że są mniej precyzyjne, gdyż ich ułożenie pobierane jest z zapisanego kodu, a nie z narysowanych kierunków.
- Efekty – na boisko możemy też nanieść wszystkie lub wybrane efekty zagrań, dobrze współgrają one z mapami ciepła
- Pozycja – można zadecydować, czy chce się widzieć tylko początkową czy tylko końcową strefę zagrania czy oba z tych wariantów
- Boisko – można wybrać opcję kolorową do wyświetlania lub “bez tła”, która nadaje się do druku
Aby wygenerować raport map ciepła w formacie pdf należy wcisnąć przycisk drukuj w prawej górnej części ekranu