Skip links

Obrona

Jednym z ważniejszych elementów w siatkówce jest element obrony. Często jest niedoceniana, ale pełni niezwykle ważną rolę w siatkówce, jako że dzięki obronie możemy wyprowadzić kontrę i odwrócić akcję na swoją korzyść. Bardzo ważna jest tutaj współpraca obrońców z blokiem, czyli sprawnie funkcjonujący system blok-obrona. 

W statystyce może sprawiać wiele komplikacji, gdyż obronę można pisać i dzielić na różne sposoby. 

Poniżej przedstawiamy jeden ze sposobów podziału:

D# – Obronę perfekcyjną zapisujemy, gdy rozgrywający ma po nie pełną swobodę rozegrania

D+ – Obronę pozytywną zapisujemy wtedy, kiedy zespół ma po niej swobodną możliwość wyprowadzenia ataku.

Jednym z elementów gry obronnej jest asekuracja. Jest to obrona piłki która została nabita na blok i została po stronie drużyny atakującej, umożliwia ona ponowienie akcji i daje ponowną szansę na zakończenie jej zdobyciem punktu. 

D/ – Obrona na drugą stronę siatki, nie daje możliwości wyprowadzenia ataku i piłka wraca na stronę przeciwnika, dając mu okazję do ponowienia ataku

D= – Obrona nieskuteczna – kiedy nie udaje się podbić piłki i przeciwnik zdobywa punkt

Krótkie spojrzenie na grę obronną w zespołach młodzieżowych

Jeśli spojrzy się na obronę w zespołach młodzieżowych nie jest zaskoczeniem, że zdecydowanie więcej obron ma miejsce w kategoriach żeńskich. Wynika to przede wszystkim z tego, że siła ataku dziewczyn nie dorównuje sile chłopców i jest więcej możliwości do wyciągnięcia piłek w obronie i wyprowadzenia kontr. Zdecydowanie dominują tu kadetki. Podobnie jest jeśli chodzi o asekurację, tu jednak odrobinę lepsze są juniorki. Najwięcej piłek, które po obronie wraca na drugą stronę siatki bez wyprowadzenia kontrataku ma miejsce u juniorek. Natomiast juniorzy mieli więcej nieefektywnych prób obrony od juniorek. 

Najwięcej obron, po których możliwe było wyprowadzenie kontry, było w ostatnich latach w drużynach juniorów młodszych. Drugie w tej kategorii były juniorki młodsze, które również najmniej piłek po obronie “oddawały” bezpośrednio na drugą stronę siatki. Najmniejszy procent piłek, który po obronie dawał możliwość wyprowadzenie akcji miał miejsce wśród juniorek, u nich też było stosunkowo najwięcej piłek obronionych na drugą stronę siatki, co z jednej strony pozwalało na wyprowadzenie akcji przeciwniczkom, zaś z drugiej dawało zespołowi broniącemu szansę na ponowne zorganizowanie się w defensywie.Również juniorki najlepiej radziły sobie w asekuracji piłek wracających po bloku i dających możliwość na ponowienia akcji. Z kolei najwięcej prób obrony, które zakończyły się niepowodzeniem i zakończeniem akcji na korzyść przeciwnika miało miejsce u juniorów, co może wynikać z tego, że dysponują oni też największą siłą w ataku i podbicie piłki jest dużo trudniejsze.

INPLAY

Jest to statystyka, która mówi nam o tym ile procent piłek, które zostały dotknięte przez zawodnika zostało dalej w grze i dało możliwość wyprowadzenia kontry lub wróciło na stronę przeciwnika i pozwoliły na ponowienie próby ustawienia skutecznego bloku, lub ponownego wybronienia piłki. 

CVR

Wskaźnik CVR mówi nam o tym, jaka była skuteczność ataku, po obronie, czyli jaki procent kontr został wykorzystany. Pokazuje to nam czy zespół wykorzystuje swoje sytuacje w kontrze i ile korzyści potrafi wyciągnąć z obronionych piłek.

Najwięcej piłek po obronie zostało w grze na poziomie juniora młodszego, a zaraz po nim juniorki młodszej. Najmniej było ich u juniorów, co jak już zostało wspomniane wcześniej wynika między innymi z siły ataku, którą posiadają zawodnicy w tej kategorii wiekowej. Natomiast kadeci najlepiej wykorzystywali swoje kontry, czyli kończyli najwięcej ataków po obronie. Ciekawe jest to, że juniorzy i juniorki osiągnęli niemal identyczną skuteczność ataku po obronie na poziomie ok 20%, czyli osiągnęli podobną korzyść. Można tu jednak wziąć pod uwagę, że juniorki miały niemal pięćset więcej okazji do zamienienia obron na skuteczną akcję w ataku.   

Autorzy: Marysia Heppner