Skip links

Poradnik Statystyka

Statystyka jest to dość specyficzna oraz ciężka dziedzina w naszym ulubionym sporcie jakim jest siatkówka. Słynne, od wielu lat powtarzane, powiedzenie “uczyć się na swoich błedach” w przypadku tej profesji również ma swoje odzwierciedlenie. Niech rzuci kamieniem ten statystyk, który nie popełnił dużego błędu w trakcie swojej pracy. Wiadomo, że nikt nie jest perfekcyjny, ale mamy nadzieję, że dzięki poniższym radom, Wasza praca będzie przyjemniejsza i owiana mniejszą dawką stresu przez drobne pomyłki

  1. Jak masz okazję – Nie bój się pytać!

W trakcie pracy jako statystyk na pewno napotkasz pewne problemy, które będą utrudniać Ci życie. Z doświadczenia wiem, że statystycy są dosyć rozmowni i chętni do wymiany poglądów podczas turniejów czy po meczach. Warto zaczynać dyskusję ponieważ część z nich może być inspirująca. Dzięki dyskusjom na temat statystyki i siatkówki powstała również ta strona 😉 I pamiętaj, każde pytanie (nawet najbardziej prozaiczne) ma sens. Po co popełniać cały czas te same błędy nie zdając sobie o nich sprawy, jak można raz porozmawiać.

  1. Walizka na sprzęt

Jest to patent, który podpatrzyłem od innych statystyków. Walizka na sprzęt czyli drukarka, kamera, statyw, router, przedłużacze itd… Idealny sposób żeby w prosty sposób i bezpieczny transportować nasz sprzęt. Z doświadczenia wiem że jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Mogę przyznać, że na wszystkie wyjazdy zabierałem sprzęt w walizce. Tym sposobem minimalizujemy też ryzyko nie wzięcia czegoś, przez fakt, że w walizce każda rzecz ma swoje miejsce przez co widzimy gołym okiem czego jeszcze nie spakowaliśmy

Dlatego warto pomyśleć o pakowaniu wcześniej i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, dobrze jest sprawdzić kilkukrotnie, czy wzięło się wszystkie kable, karty, elementy statywu, taśmę klejącą i pozostałe potrzebne rzeczy. Już podczas kompletowania sprzętu należy przykładać uwagę do tego czy kupowany sprzęt jest sprawny i kompatybilny z pozostałymi elementami wyposażenia, w przeciwnym wypadku można czegoś zabraknąć bądź będziecie zmuszeni udawać się do sklepu w dużym stresie i na ostatnią chwilę dokonywać wymiany bądź nowego zakupu.

  1. Przygotowanie do meczu

Kolejne błędy można popełnić rozkładając się przed meczem. Ważne jest aby zadbać o odpowiednią ilość gniazdek i o podpięcie wszystkich niezbędnych kabli, ładowarek i zasilaczy. Następnie należy zadbać o dobre rozstawienie i zabezpieczenie sprzętu, w szczególności laptopa. Latające piłki to największe zagrożenie sprzętu! Niezwykle ważne jest prawidłowe zamontowanie kamery tak aby nie była za blisko, za daleko i żeby była ustawiona pod dobrym kątem. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: Wideo w statystyce – Volley Valley .  Istotne jest skontrolowanie czy działa wszystko przed meczem i czy streaming działa na wszystkich urządzeniach. Jedną z pomyłek jest nie sprawdzenie sieci, warto upewnić się, że wszystkie urządzenia podpięte są do tej samej sieci. Zdecydowanie należy się upewnić czy zasilacz jest podpięty do laptopa, bo w przeciwnym przypadku może nastąpić przykra niespodzianka w czasie pisania meczu.

  1. Sprawdź skład przed meczem

Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest sprawdzenie składu w protokole meczowym – czy wszystkie nazwiska i numery się zgadzają, czy programie jest wszystko wpisane, czy nie ma duplikatów i czy libero jest poprawnie przypisany. Należy też dokładnie sprawdzić i wpisać ustawienie szóstki przed meczem, gdyż inaczej może nastąpić duże zamieszanie.

  1. Rotacje są ważne!

Na początku mojej przygody ze statystyką nie do końca zwracała się często uwagi na rotacje, co potem przeradzało się w kolejne minuty spędzone przy poprawianiu. Jeśli mówimy o rotacjach to warto sprawdzać, która rozgrywająca i gdzie gra na boisku. Jest to banalne i proste, jednak gdy jest wprowadzana podwójna zmiana nieraz widzieliśmy w wielu scoutach różnych statystyków, że rotacja nie była zmieniona a kod wystawy był oznaczony jakby wystawiała atakująca. Błędne rotacje w akcjach uniemożliwiają wykonanie części analiz! W szczególności gdy analizujemy przeciwnika podczas meczu na żywo i statystyki i trener korzysta z raportu czy arkusza opartego na ustawieniach – jeżeli nie są one poprawnie przez nas wprowadzone prowadzi to do błędnych wniosków i do szkodzeniu swojej drużynie zamiast udzielaniu jej pomocy!

  1. Dokładność i spójność scouta

W artykule dotyczącym wizytówki statystyka (https://volleyvalley.pl/?p=235) wspominaliśmy, że to co napiszemy jest naszą wizytówką i to jak nasz zapisany mecz wygląda znaczy dużo. Scouty, które mają dużo błędów są postrzegane gorzej, więc warto nad tym przysiedzieć. W tym przypadku nie chodzi nawet o błędy, które są zaznaczone czerwonym kolorem w Volleystation. Dużo większymi problemami, są te których nie widać na pierwszy rzut oka. Przy analizie pewnego meczu, którego scouta dostałem od innego statystyka, zauważyłem bazę KE. Można by pomyśleć, że nic dziwnego…. środkowy nie poszedł bazy, piłka była trudna, nie zdążył wyjść z bloku…. nic bardziej mylnego. W ramach bazy KE środkowy poszedł krótką 😉 Był to okres, gdzie pracowałem bardziej w godzinach nocnych, dlatego chwilę dłużej chciałem analizować jak w ogóle to możliwe. Jest to rzecz tak samo możliwa co 1+1=3. Drugą dość ciekawą rzeczą są zagrania kończące w środku akcji. Warto sprawdzić czy nie wyświetla nam się coś na czerwono. Oczywiście nie każdy czerwony wykrzyknik należy poprawiać, jednak na pewno trzeba zweryfikować jeśli zagranie kończące jest w środku akcji. Jeśli wyślemy komuś scouta z takim błędem, jest to dla nas porównywalne z pomyleniem autora Pan Tadeusza na maturze 😉 

Istotną rzeczą, która pomoże nam zweryfikować scouta jest ilość asów oraz błędów w przyjęciu drużyny przeciwnej, oraz ataków zablokowanych i bloków drużyny przeciwnej. Za pomocą tych dwóch par liczb możemy na samym początku poprawiania scouta, sprawdzić czy scout jest poprawny. Warto też wspomnieć o sprawdzeniu czy nie atakuje zawodnik nieuprawniony, czyli libero, albo czy w naszym scoucie  ataku nie wykonał zawodnik, który ani na moment nie pojawił się na boisku… Jest to od razu zauważalne chociażby w samym raporcie meczowym. Nawet kibic siatkówki nie mający za dużo do czynienia z danymi i liczbami będzie wiedział, że coś jest tutaj nie tak. 

  1. Porównaj statystyki

Masz opcje porównania swoich statystych z inną osobą? Skorzystaj! Nie ma nic lepszego niż nauka na podstawie Twoich statystyk. Przy okazji możesz zainspirować się pewnymi technikami pisania innej osoby, co może Ci pomóc w stawaniu się coraz lepszym statystykiem. Jeśli masz dostęp do repozytorium Volleystation możesz również sprawdzić jak piszą inni statystyce w Polsce. Polecam tą drogę, ponieważ możecie w prosty sposób wiele się nauczyć.

Autorzy: Marysia Heppner, Jakub Sauer

Leave a comment

Name*

Website

Comment