Skip links

Analiza MP Młodziczek – Bartoszyce 2023

Słowem wstępu

Dzisiaj prezentujemy kolejny artykuł z cyklu analiz Młodzieżowych Mistrzostw Polski. W tym poście poruszymy temat turnieju finałowego Młodziczek, który odbył się w Bartoszycach.

Klasyfikacja końcowa turnieju finałowego MP Młodziczek

  1. Energa MKS Kalisz
  2. UKS Atena Kaman Warszawa
  3. GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca
  4. SMS Solna Wieliczka
  5. MUKS Joker Świecie
  6. Sandecja Dunajec Nowy Sącz
  7. Enea Energetyk Poznań
  8. MUKS Sparta Warszawa

No to startujemy!

Atak

Nieco gorzej w tym sezonie wypada sprawa ataku porównując poprzedni. Średnia skuteczność ataku różniła się o 2 pp. w stosunku do sezonu 2022/2023 i wyniosła 39%. Normalne jest w tym zestawieniu to że skuteczność ataku po negatywnym przyjęciu jest niska i wynosi 29%. Jest to jednak wynik lepszy od poprzedniego roku, gdzie skuteczność na tego typu piłkach wynosiła 26%.

Standardowo aby pokazać jaki potencjał w zdobywaniu punktów ma atak przedstawiam właśnie takie zestawienie ataku dla pierwszej i ostatniej drużyny w tegorocznych rozgrywkach.

Zespół z Kalisza był dosyć stabilny jeśli chodzi o wartości ataku w kontrze oraz po przyjęciu, wahając się pomiędzy 42 a 46 % skuteczności ataku. W najsłabszym elemencie ataku – po negatywnym przyjęciu, zawodniczki atakowały średnio co trzecią piłkę w punkt. 

Zespół ze stolicy, którego zestawienie można znaleźć poniżej, poradził sobie nieco gorzej w ataku osiągając wartość powyżej średniej tylko w jednym elemencie – ataku po Freeballu, osiągając wartość 41%.

W skuteczności oraz efektywności ataku górowały zawodniczki zespołów Energa MKS Kalisz oraz GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca osiągając skuteczność ataku równą 44%. Zespołem goniącym okazały się zawodniczki MUKS Joker Świecie osiągając atak nieco ponad 40% skuteczności ataku. Reszta drużyn w skuteczności ataku na równo lub pod linią średnią. Co ciekawe najgorszy w skuteczności ataku okazał się zespół Wicemistrzyń Polski, który kończył co trzecią piłkę (33% skuteczności).

W typie piłki duże zmiany w stosunku do poprzedniego sezonu. Dużo więcej piłek bo aż o 12 punktów procentowych było zaatakowanych z piłek szybkich, na rzecz mniejszej liczby ataków z piłek wysokich.

Zagrywka

W zagrywce dużo zmian rozpatrując poprzedni rok. Aż o 25 pp. zmniejszyło się wykorzystanie zagrywki stacjonarnej, osiągając w tym roku 2%. Zagrywkę typu float z wyskoku wykonywano w przypadku 82% akcji a zagrywkę rotacyjną z wyskoku 16% akcji.

Na poniższym wykresie można zaobserwować jak poszczególne drużyny wykorzystywały typy zagrywki. Oprócz jednej drużyny (Energetyk Poznań) tendencja jest taka sama. Największe wykorzystanie zagrywki z wyskoku typu float, potem zagrywka rotacyjna z wyskoku i na końcu zagrywka stacjonarna. Co ciekawe, część zespołów w ogóle nie wykorzystywały tego typu zagrywki. Najmniejszą różnorodnością typów zagrywki wyróżniała się drużyna ze stolicy Poznania wykorzystując zagrywkę typu float w 94% akcji.

W sezonie 2022/2023 średnia efektywność zagrywki wyniosła 40%. Najlepiej zagrywkę wykorzystały zawodniczki Sandecji Dunajca Nowy Sącz z wynikiem 48% efektywności zagrywki, a najmniej zagrywkę wykorzystały zawodniczki Enea Energetyka Poznań osiągając wartość 28%.

Przyjęcie

W pozytywnym przyjęciu słabiej niż w zeszłym sezonie. Średnia wartość pozytywnego przyjęcia wyniosła w tym sezonie 31% czyli o 6 pp. słabiej. Najlepsze przyjęcie pozytywne zanotowała drużyna Energa MKS Kalisz osiągając wysoką wartość w porównaniu do innych zespołów – 45% . W przyjęciu perfekcyjnym podobnie jak w pozytywnym króluje zespół z najstarszego miasta w Polsce przyjmując na poziomie 23% perfekcyjnego przyjęcia piłki w strefę “zero”.

Błędy w przyjęciu są to błędy popełniane bezpośrednio w trakcie przyjęcia zagrywki, gdzie po takim przyjęciu nie ma kontynuacji akcji. Najlepiej poradziły sobie drużyny z pierwszych trzech miejsc. Najlepiej w tym zestawieniu wygląda drużyna Energa MKS Kalisz z wynikiem 10% błędów w przyjęciu, natomiast najgorzej SMS Solna Wieliczka 21%.

Blok

Na poniższym wykresie możemy sprawdzić jak drużyny na przestrzeni całego turnieju radziły sobie w elemencie bloku. Są cztery drużyny, które przekroczyły barierę dwóch bloków na set: Sandecja Dunajec Nowy Sącz (2,44), Energa MKS Kalisz i MUKS Joker Świecie (2,25) oraz UKS Atena Kaman Warszawa (2,08). Najmniej bloków na set miała drużyna SMS Solna Wieliczka (1,50).

Dystrybucja

Poniżej przedstawiono wykres dystrybucji po przyjęciu pozytywnym oraz freeball`u. Są to sytuację, gdzie rozgrywająca ma pełen komfort w wystawie, więc statystyki w takiej formie mają według mnie największe przełożenie na analizę dystrybucji. Odnośnie sytuacji specyficznych możemy zauważyć drużynę z Wieliczki, która wyróżnia się na tle pozostałych ilością ataków z prawego skrzydła. Zawodniczki tego klubu atakowały aż 60% piłek właśnie z tego skrzydła. Największe wykorzystanie środka odnotowano dla drużyny z Kalisza (26%). Pajp występował najwięcej razy w drużynie z Nowego Sącza.

Jeśli spojrzymy na uśrednioną dystrybucję mamy klasyczny przykład rozkładu piłek w kolejności: lewe skrzydło (45%), prawe skrzydło (37%), środek (14%) oraz atak z szóstej strefy (4%).

Wykres z sezonu 2022/2023
Wykres z sezonu 2021/2022

Dystrybucja po 20. punkcie

Dwudziesty punkt w meczu jest to charakterystyczna bariera, gdzie set wchodzi w tą decydującą końcową fazę. Warto też przeanalizować jak wyglądała dystrybucja po 20. punkcie. 

Statystyczna adnotacja: Akcje po dwudziestym punkcje liczą się od momentu w którym jedna bądź druga drużyna przekroczy wartość dwudziestu punktów.

W większości przypadków, gdy gra wchodziła w końcowy etap zespoły wykorzystywały lewe skrzydło częściej. Najbardziej widać to na przykładzie drużyny ze stolicy Wielkopolski, korzystając z lewego skrzydła o ponad 20 pp. więcej niż w przypadku gry przed 20. punktem.

W przypadku gry środkiem nie ma konkretnej tendencji, konkretne sytuacje meczowe i predyspozycje zawodniczek będących w pierwszej linii poniekąd mogły definiować taki stan rzeczy prezentowany poniżej w wykresie. Duży skok w wykorzystaniu widzimy przy drużynie Świecia.

Prawe skrzydło jak widać na poniższym wykresie wykorzystywane było raczej rzadziej. Jednak dwie drużyny wykorzystywały prawe skrzydło więcej razy niż w przypadku gry przed 20. punktem. Są to drużyny z Stężycy oraz Wieliczki. 

Pipe podobnie jak w grze ze środkiem. Konkretne sytuacje meczowe mogły w tym przypadku definiować wygląd poniższego wykresu. Można jednak zobaczyć, że duże wykorzystanie pajpa zauważono dla zespołu z Nowego Sącza co już wcześniej opisywałem.

Relacja błędów

Aby wytłumaczyć czym jest relacja błędów pozwolę zacytować samego siebie z poprzedniego roku 😉 

“Relacja błędów czyli ile błędów popełnić zespół w stosunku do naszych punktowych zagrań.”

Współczynnik błędów/zdobyte punkty mniej więcej układa się tak jak zdobyte punkty. Jeśli drużyna zdobywała więcej punktów niż popełniała błędów słupki są niższe. W przeciwnym wypadku słupki rosną w górę. 

Słowem końca…

Dziękuje za przeczytanie całej analizy. Celem każdej z nich jest między innymi przedstawienie jak można wykorzystywać dane statystyczne i jak szeroki wachlarz analizy możemy zastosować do zbadania trendów w wielu elementach. 

Ciekawą tendencją w stosunku do poprzedniego roku jest mniejszy udział zagrywki stacjonarnej, jestem ciekaw jak będzie ta sytuacja wygląda w następnym roku, tak aby sprawdzić tendencję z większego okresu czasu. Czy może jest to tylko przypadek tego sezonu? Zobaczymy w przyszłym roku 😉

Wszystkim sztabom, trenerom, zawodniczkom gratuluję dotarcia do finału jest to duże osiągniecie i bez względu na wynik, sam udział w finałowych rozgrywkach jest czymś dużym!

Autor: Jakub Sauer

Leave a comment

Name*

Website

Comment