Skip links

Przyjęcie – akcja po akcji

Ten arkusz zawiera analizę przyjęcia drużyny akcja po akcji. Jest to cenny arkusz kalkulacyjny, z którego można korzystać podczas przygotowań meczowych, a także na ławce podczas meczu.

W pomarańczowej komórce można wybrać mecz, który chce się przeanalizować, co jest przydatne podczas analizy przed meczem. Nad każdą tebalę znajduje się numer seta i jego wynik. W poniższym przykładzie mamy: SET 1 (26:24).

Dla każdego seta mamy tabelę, która pokazuje próby podbiory zagrywki poszczególnych zawodników w porządku chronologicznym. Pozwala nam to zobaczyć, ile piłek zawodnik przyjął z rzędu i jakie były rezultaty tych prób. Pokazuje to skuteczność zawodników przyjmujących w czasie i jest przydatne przy przygotowaniu taktyki i mądrym wyborze zawodnika, który ma być celem zagrywki naszego zespołu.

Na tym przykładzie widzimy, że drużyna przeciwnika zmieniła taktykę w trakcie seta. Początkowo serwowali wiele razy z rzędu w gracza nr 11, a następnie większość piłek kierowana była w stronę zawodnika nr 10. Z efektów widocznych w tabeli widać także, że zawodnik nr 11 miał lepszą jakość odbioru, co prawdopodobnie skłoniło przeciwników do zmiany taktyki zagrywki.

Po prawej stronie tabeli widoczne są próby przyjęć danego zawodnika w analizowanym secie, procent pozytywnych przyjęć oraz liczba błędów w tym elemencie.

Tutaj widzimy, że gracze nr 10 i 11 przyjęli tę samą liczbę piłek, jednak gracz nr 11 miał znacznie wyższy procent pozytywnego przyjęcia.

Tabela po prawej stronie pokazuje, ile razy zawodnik przyjął piłkę pod rząd. Można zobaczyć, kto jest/był głównym celem drużyny serwującej i ile miał serii.

Tutaj widzimy, że gracze nr 10 i 11 mieli najdłuższą serię przyjęć, ponieważ odbierali zagrywkę po cztery razy z rzędu, podczas gdy na przykład libero nr 22 nie wykonał żadnej serii przyjęć przez cały mecz. Pozwala zobaczyć, kto był głównym celem drużyny przeciwnej.