Skip links

Analiza ataku – Attack (play by play)

Arkusz ten zawiera analizę ataku drużyny akcja po akcji. Przydaje się, gdy chcesz uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat rozgrywającego i uderzających. Jest to interesujący arkusz, przystosowany do tego, by używać na go na ławce podczas meczu.

Jak on działa?

W pomarańczowej komórce można wybrać mecz, który chce się przeanalizować, co jest przydatne podczas analizy przed meczem. Na górze arkusza widoczna jest nazwę meczu. Nad każdą tabelą znajduje się numer seta i wynik. Patrz przykładowa tabela poniżej: SET 1 (21:25).

Dla każdego seta mamy osobną tabelę, która chronologicznie pokazuje graczy i ich próby ataku. Pozwala zobaczyć, ile piłek zawodnik zaatakował z rzędu i jakie były rezultaty. Pokazuje nam także, czy rozgrywający powtarza wyystawy do poszczególnych zawodników i jak wygląda dystrybucja w poszczególnych momentach seta. Pokazuje to skuteczność atakujących w czasie i jest przydatne przy przygotowywaniu taktyki oraz wyborze opcji bloków i strategii obrony.

Ten przykład pokazuje, że najwięcej piłek z rzędu zostało zaatakowanych przez zawodniczkę nr 11 (Drews A.). Większość jej atakó∑ w serii zakończyła się sukcesem; raz zdobyła trzy punkty z rzędu. Kolejną zawodniczką, która miała kilka serii ataków, była zawodniczka nr 23 (Robinson K.), ale nie były one skuteczne, ponieważ nigdy nie zdobyła więcej niż jednego punktu.

Po prawej stronie tabeli można zobaczyć próby ataku graczy w danym secie, skuteczność i liczbę błędów ataku.

Tutaj widzimy, że najwięcej piłek zaatakowała zawodniczka nr 11, która skutecznie zakończyła połowę swoich prób. Wiele piłek zostało również zaatakowanych przez Zawodniczkę nr 23, ale osiągnęła ona jedynie 8% skuteczności.

Tabela po prawej stronie pokaże, ile razy zawodnik zaatakował piłkę w rzędzie. Można zobaczyć, kto dostaje/miał najwięcej piłek do ataku w trakcie seta.

Tutaj widzimy, że zawodniczka nr 11 miał najwięcej serii i najdłuższą serię ataków. atakował piłkę nawet cztery razy z rzędu, podczas gdy kolejny zawodnik, #23 Robinson, miał w tej grze tylko jedną serię trzech ataków z rzędu. Pozostałe zawodniczki nigdy nie atakowały więcej niż dwie piłki z rzędu. Mówi nam to wiele o rozgrywającej i jej taktyce zespołowej oraz pozwala nam przygotować lepszą taktykę na mecz z tą drużyną.