Skip links

Analiza kierunków zagrywki

Serve directions

Ten arkusz może być bardzo przydatny podczas przygotowań przed meczem, a także podczas meczu, aby zobaczyć, jak przeciwnicy zagrywają, a po meczu, można zastosować go do przeanalizowania występów swoich zawodników.

Jak to działa?

Na każdym boisku możemy zobaczyć kierunki serwisu poszczególnych zawodników. Nad każdym z boisk znajdują się liczby dotyczące efektywności zagrywki, całkowitej liczby wykonanych serwisów, asów, błędów oraz zagrywek, które spowodowały, że po przyjęciu piłka wróciła na stronę drużyny zagrywającej.

Ten przykład pokazuje, że zawodnik nr 9 serwował piłkę ze strefy 1 do stref 6 i 1. Miał też najwyższy procent błędów, a z drugiej strony największy procent asów. Zawodnik nr 11 serwował głównie po skosie, od strefy 5 do strefy 5. Miał najwyższą efektywność serwisu (co oznacza, że nie popełnił wielu błędów), a jego zagrywki były trudne do przyjęcia przez zespół przeciwnika. Zawodnik nr 19 serwował głównie ze strefy 6 do strefy 1, i miał najniższy odsetek błędów.

Serve directions by rotation

Ten arkusz może być bardzo przydatny podczas meczu, aby zobaczyć, jak nasi przeciwnicy serwują przeciwko naszej drużynie lub podczas przygotowań przed meczem, w szczególności jeżeli gra się mecz rewanżowy i mamy dane dotyczące tego jaką taktykę zagrywki zespół przeciwny obrał w pierwszym spotkaniu.

Jak to działa?

Można wybrać formę wizualizacji w pomarańczowych komórkachn w górnej części arkusza. Na każdym boisku można znaleźć kierunki zagrywki drużyny w danej rotacji. Nad każdym boiskiem, znajdują się dane obrazujące efektywność serwisu, całkowitą liczbę zagrywek, asów, błędów ioraz zagrywek, które spowodowały, że po przyjęciu piłka wróciła na stronę drużyny zagrywającej.

W powyższym przykładzie w ustawieniu nr 1 zagrywka wykonywana była głównie ze strefy 9 do strefy 1, nie przyczyniła się ona do zdobycia bezpośrednich punktów, ale też nie popełniono w tej sytuacji zbyt wielu błędów. W rotacji 6 serwis posyłany był głównie ze strefy 1 do stref 6 i 1. Efektywność serwisu była najwyższa w rotacji 6, najwyższy był też procent asów, a także liczba błędów w polu serwisowym.

Leave a comment

Name*

Website

Comment