Skip links

Analiza zagrywki – Serve (play by play)

Arkusz Serve (play by play) zawiera analizę serwisu zespołu z meczu na mecz. Jest bardzo przydatny, gdy chce się uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat rozgrywającego i atakujących. Można go używać do analizy przed meczowej lub podczas meczu na ławce trenerskiej.

Jak to działa?

W pomarańczowej komórce należy wybrać mecz, który chce się przeanalizować, co jest przydatne podczas analizy przed meczem. Nad każdą tabelą znajduje się także numer seta i jego wynik. Np w przykładowej tabelęi poniżej mamy: SET 2 (25:19) .

Mamay osobne tabele dla każdego z setów, która chronologicznie pokazuje zawodników i ich próby serwisowe. Pozwala zobaczyć, ile piłek zawodnik zaserwował z rzędu i jakie były rezultaty poszczególnych zagrywek. Pomaga przeanalizować, jak przeciwnik przyjmował serwisy poszczególnych zawodników, kto serwował najskuteczniej i jak serwował w najważniejszej fazie seta. Ta tabela pokazuje efektywność zawodników serwujących w czasie, pomaga przygotować taktykę przyjęcia i pomaga podejmować decyzje o rozpoczęciu meczu w konkretnym ustawieniu dokonując wyboru w oparciu o skuteczność serwisów przeciwników oraz własnych graczy.

Na powyższym przykładzie możemy zobaczyć, że najwięcej piłek z rzędu zaserwował zawodnik nr 11 (Śliwka A.). Większość jego zagrywek kończyła się efektem „!”, co oznacza, że przeciwnicy mieli trudności z dobrym odbiorem piłki, a drużyna Śliwki zdążyła przygotować się do bloku lub obrony piłki i wyprowadzić kontratak. Zawodnik nr 9 (Leon W.) również miał długą serię serwisów, ale w jego przypadku widać, że jakość zagrywek spadała, a poziom przyjęcia rywali z czasem się poprawiał.

Po prawej stronie tabeli można zobaczyć ile zagrywek poszczególni gracze wykonali w danym secie oraz liczbę i procent wymian wygranych po ich serwisie.

Tutaj widzimy, że najwięcej piłek zaserwował zawodnik nr 9, a odsetek punktów zdobytych po jego serwisie był drugi co do wielkości w drużynie. Tyle samo zagrywek wykonał gracz nr 11 (Śliwka A.), ale ze względu na mniejszą liczbę prób jego %PS był wyższy (67%).

Tabela po prawej stronie pokaże, ile razy zawodnik zaserwował piłkę z rzędu. Można zobaczyć, kto ma/miał najwięcej serii zagrywek w trakcie meczu.

Tutaj widzimy, że zawodnik nr 9 (Leon) wykonał najwięcej serii serwisów w tym meczu, a najdłuższa z nich skłądała się z czterech zagrywek. Najdłuższą serię w polu serwisowym miał zawodnik nr 11 (Śliwka), który zagrywał pięć razy z rzędu, ale była to jego jedyna seria w całym meczu. Kolejnym skutecznym zawodnikiem serwującym był także #30 (Boladz B.), który zaliczył dwie serie, w których serwował trzy razy z rzędu, oraz #21 (Fornal T.), który serwował cztery razy z rzędu.