Skip links

Arkusze treningowe – Zagrywka i przyjęcie

Ta nowa seria arkuszy przeznaczona jest do wykorzystania podczas treningów. Te arkusze kalkulacyjne nie grupują graczy według drużyny gospodarzy i gości, więc nie nadają się do użytku podczas meczu. Mają one na celu pomóc przeanalizować własny zespół, jego grę na treningach oraz jakość poszczególnych elementów. Pomoże to lepiej przygotować drużynę do nadchodzących meczów. Arkusz kalkulacyjny zbierające dane całościowo to „Stats sheet for practice”. W tej serii znajdziesz także arkusze dedykowane poszczególnym elementom.

Practice Spreadsheet – Serving

Dzięki temu arkuszowi można analizować zagrywkę swojego zespołu podczas treningów. Na pierwszym arkuszu, po lewej stronie, znajduje się tabela zawierająca dane dotyczące serwisu poszczególnych zawodników. Gracze są sortowani według pozycji na której występują. W niebieskich komórkach znajdują się numery graczy, które są tam umieszczane automatycznie. Jeżeli zajdzie potrzeba ich zmiany, można to zrobić ręcznie.

Ten przykład pokazuje, że najwięcej zagrywek wykonał zawodnik nr 9 (Olszewski J.). Zaserwował on sześć asów, ale popełnił też cztery błędy, więc zarówno jego wskaźnik asów jak i błędów był stosunkowo wysoki. Najwyższą efektywność zagrywki osiągnął zawodnik nr 11 (Bogucki I.), który w 40% swoich prób zaserwował osiem asów i popełnił tylko jeden błąd (5%).

Po prawej stronie znajdują się dwie tabele. Pierwszej można z powodzeniem używać poczas gier treningowych. Znajdują się tam zawodnicy pogrupowani według pierwszej i drugiej drużyny (zawodników możesz zmieniać ręcznie w niebieskich komórkach w kolumnie J). Można tam zobaczyć efekty i serie serwisów w czasie, co pozwala dowiedzieć się, jak dany zawodnik spisał się w tym elemencie i przyjrzeć się przebiegowi gry (np. czy w serii było dużo błędów serwisowych, co obniżyło efektywność treningu).

Druga tabela przedstawia serwis wszystkich zawodników bez podziału na drużyny. Można go wykorzystać do analizy podczas poszczególnych ćwiczeń zagrywki podczas treningu. Można tam zobaczyć chronologicznie zagrywki wykonane przez zawodników i ocenić jakość ich treningu.

W drugim arkuszu („Players”) możesz sprawdzić efektywność poszczególnych graczy w czasie.

Można zobaczyć, czy z czasem polepszyli się, czy osłabili swoją skuteczność, czy popełnili wiele błędów, a także ocenić efektywność ich zagrywki. Może to pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących początkowego składu lub rotacji przed meczem. Pomocny może być tu także planer rotacji.

W tym arkuszu można znaleźć także bardziej złożone dane dotyczące zagrywki poszczególnych graczy. W tabeli znajduje się liczba prób, procent błędów i asów oraz jakość odbioru po zagrywce tego zawodnika podczas treningu przez pozostałych graczy.

Wykres przedstawia te dane wizualnie. Pomaga to zobaczyć jakość serwisu poszczególnych zawodników, a także łatwo sprawdzić, czy popełnili oni dużo błędów lub czy inni gracze mieli problemy z odbiorem po serwisie.

Practice Spreadsheet – Passing

Ten arkusz pozwala przeanalizować skuteczność i efektywność przyjecia zawodników podczas sesji treningowych. Po lewej stronie znajduje się tabela prezentująca dane podań poszczególnych zawodników w zespole. Pokazana jest tam liczba prób, procent perfekcyjnych i pozytywnych przyjęć, przyjęć na drugą stronę siatki oraz błędów. Można tam również sprawdzić efektywność przyjęcia poszczególnych zawodników.

Tutaj widać, że najlepszą jakość przyjęcia prezentował zawodnik nr 9 (Olszewski J.), który osiągnął 84% pozytywnych podań i efektywność w tym elemencie 0,737. Najwyższy odsetek błędów (40%) miał zawodnik nr 1 (Klimik J.), jednak jego pozytywny odbiór był na tym samym poziomie. Najniższy procent pozytywnego przyjęcia odnotował zawodnik nr 5 (Ciok M.), który również osiągnął również ujemną skutecznością tego elementu (-0,04).

Po prawej stronie znajduje się wykres, który wizualnie przedstawia dane podań poszczególnych zawodników. Pomaga przeanalizować, kto miał najwyższy procent pozytywnego przyjęcia, kto miał największe problemy oraz czyja efektywność przyjęcia była najlepsza.

Poniżej znajdują się „boiska” prezentujące dane przyjęć poszczególnych zawodników w zależności od strefy przyjęcia. Widać tam liczbę odbiorów w tej strefie, liczbę błędów (czerwona liczba), procent perfekcyjnych (po lewej) i pozytywnych przyjęć (po prawej).

Ten przykład pokazuje, że ten gracz podał najwięcej piłek w strefie 6; jego procent przyjęcia perfekcyjnegowyniósł zaledwie 14%, ale odsetek pozytywnego odbioru w tej strefie wyniósł 86%. Miał też problemy w pierwszej strefie, gdzie na trzy próby popełnił dwa błędy bezpośrednie.

Leave a comment

Name*

Website

Comment