Skip links

Arkusze treningowe – Rozegranie, Atak, Rotacje

Seria arkuszy treningowych przeznaczona jest do wykorzystania podczas treningów. Te arkusze nie grupują graczy według drużyny gospodarzy i gości, więc nie należy ich używać podczas meczu. Mają one na celu pomóc przeanalizować grę Twojego zespołu, jego grę na treningach oraz jakość poszczególnych elementów. Pomoże to lepiej przygotować drużynę do nadchodzących meczów. Arkusz gromadzący dane ogólne to “Stats sheet for practice”. W tej serii znajdziesz także arkusze dedykowane poszczególnym elementom.

Practice Spreadsheet – Setting

Ten arkusz pomaga analizować występy rozgrywającego podczas treningów. Pierwszy arkusz zawiera atakujących wyszczególnionych według pozycji oraz dane dotyczące ich ataku po wystawie danego rozgrywającego. Rozgrywający jest przypisywany automatycznie w niebieskiej komórce nad tabelą (D2). W razie potrzeby można zmienić jego numer ręcznie. Dane ataku dotyczą wszystkich wymian, akcji po przyjęciu, gdzie posortowane są według jakości przyjęcia, a także kontr z rozróżnieniem na atak po obronie i po dograniu freeballa.

Na tym przykładzie widać, że większość piłek otrzymał zawodnik atakujący, a największą skuteczność osiągnął zawodnik nr 9 (Olszewski J.). Widzimy też, że zawodnik nr 5 (Ciok M.) był znacznie skuteczniejszy w kontrataku niż w pierwszej akcji po przyjęciu piłki. Może to pomóc w udzieleniu wskazówek naszemu rozgrywającemu przed następnym meczem.

W drugim arkuszu znajdziesz dystrybucję poszczególnych rozgrywających podczas sesji treningowej. Można je filtrować według rozgrywającego, wyniku i różnicy punktowej.

Practice Spreadsheet – Attack

Tego arkusza można użyć do lepszej analizy skuteczności ataku naszego zespołu. W pierwszym arkuszu niektóre tabele zawierają dane dotyczące ataków w rozbiciu na poszczególnych graczy. Pokazane są tam liczby i wartości procentowe, które dostarczają informacji o skutecznych atakach, błędach, atakach zablokowanych i efektywności ataku.

Dane te prezentowane są także na wykresach po prawej stronie tabeli.

Może to pomóc porównać zawodników i podjejmować decyzję przed nadchodzącym meczem. Tutaj widzimy, że zawodnik nr 9 był najskuteczniejszym zawodnikiem w drużynie i nie popełnił żadnego błędu. Najniższą skuteczność miał gracz nr 19.

Znajdują się tu także tabele i wykresy prezentujące dane dotyczące ataku po przyjęciu, co pozwala nam lepiej przeanalizować pierwszą akcję w naszym zespole i znaleźć sposoby na jej poprawę.

Drugi arkusz zawiera kombinacje ataków poszczególnych graczy rozgrywane podczas tej sesji treningowej. Można je filtrować według rozgrywającego, strefy rozegrania, rotacji i fazy gry.

Practice Spreadsheet – Rotation

Ten arkusz pomaga analizować wydajność zespołu w poszczególnych rotacjach. Pierwsza tabela pokazuje liczbę prób ataku, skuteczność oraz efektywność w poszczególnych sytuacjach.

Poniższa tabela przedstawia dane dotyczące akcji po przyjęciu. Można znaleźć tam dane dotyczące zdobytych i straconych punktów, liczby błędów serwisowych oraz procentu wygranych akcji w tej rotacji. Jest też część, która pokazuje dane całej drużyny i jest również podzielona na drużynę A i drużynę B (co może być przydatne podczas gier treningowych).

Po prawej stronie znajdują się wykresy przedstawiające te dane i porównujące drużyny A i B (na przykład, gdy podstawowa szóstka gra z zawodnikami rezerwowymi). Zaprezentowana jest tam liczba prób i wygranych lub przegranych punktów. Poniższej znajduje się tabela „Break point” i wykresy przedstawiają ten sam zestaw danych w tej fazie gry.

Ostatnia tabela przedstawia zestawienie zdobytych przez drużynę punktów w poszczególnych ustawieniach. Widzimy, ile punktów zdobyli i jaką część stanowiły punkty zdobyte w ataku, bloku, serwisie i ile błędów popełnili przeciwnicy. Podział ten możemy zobaczyć również na wykresie po prawej stronie.

Leave a comment

Name*

Website

Comment