Analiza MP Młodziczek – Bartoszyce 2023
Słowem wstępu
Dzisiaj prezentujemy kolejny artykuł z cyklu analiz Młodzieżowych Mistrzostw Polski. W tym poście poruszymy temat turnieju finałowego Młodziczek, który odbył się w Bartoszycach.
Klasyfikacja końcowa turnieju finałowego MP Młodziczek
- Energa MKS Kalisz
- UKS Atena Kaman Warszawa
- GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca
- SMS Solna Wieliczka
- MUKS Joker Świecie
- Sandecja Dunajec Nowy Sącz
- Enea Energetyk Poznań
- MUKS Sparta Warszawa
No to startujemy!
Atak
Nieco gorzej w tym sezonie wypada sprawa ataku porównując poprzedni. Średnia skuteczność ataku różniła się o 2 pp. w stosunku do sezonu 2022/2023 i wyniosła 39%. Normalne jest w tym zestawieniu to że skuteczność ataku po negatywnym przyjęciu jest niska i wynosi 29%. Jest to jednak wynik lepszy od poprzedniego roku, gdzie skuteczność na tego typu piłkach wynosiła 26%.
Standardowo aby pokazać jaki potencjał w zdobywaniu punktów ma atak przedstawiam właśnie takie zestawienie ataku dla pierwszej i ostatniej drużyny w tegorocznych rozgrywkach.
Zespół z Kalisza był dosyć stabilny jeśli chodzi o wartości ataku w kontrze oraz po przyjęciu, wahając się pomiędzy 42 a 46 % skuteczności ataku. W najsłabszym elemencie ataku – po negatywnym przyjęciu, zawodniczki atakowały średnio co trzecią piłkę w punkt.
Zespół ze stolicy, którego zestawienie można znaleźć poniżej, poradził sobie nieco gorzej w ataku osiągając wartość powyżej średniej tylko w jednym elemencie – ataku po Freeballu, osiągając wartość 41%.
W skuteczności oraz efektywności ataku górowały zawodniczki zespołów Energa MKS Kalisz oraz GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca osiągając skuteczność ataku równą 44%. Zespołem goniącym okazały się zawodniczki MUKS Joker Świecie osiągając atak nieco ponad 40% skuteczności ataku. Reszta drużyn w skuteczności ataku na równo lub pod linią średnią. Co ciekawe najgorszy w skuteczności ataku okazał się zespół Wicemistrzyń Polski, który kończył co trzecią piłkę (33% skuteczności).
W typie piłki duże zmiany w stosunku do poprzedniego sezonu. Dużo więcej piłek bo aż o 12 punktów procentowych było zaatakowanych z piłek szybkich, na rzecz mniejszej liczby ataków z piłek wysokich.
Zagrywka
W zagrywce dużo zmian rozpatrując poprzedni rok. Aż o 25 pp. zmniejszyło się wykorzystanie zagrywki stacjonarnej, osiągając w tym roku 2%. Zagrywkę typu float z wyskoku wykonywano w przypadku 82% akcji a zagrywkę rotacyjną z wyskoku 16% akcji.
Na poniższym wykresie można zaobserwować jak poszczególne drużyny wykorzystywały typy zagrywki. Oprócz jednej drużyny (Energetyk Poznań) tendencja jest taka sama. Największe wykorzystanie zagrywki z wyskoku typu float, potem zagrywka rotacyjna z wyskoku i na końcu zagrywka stacjonarna. Co ciekawe, część zespołów w ogóle nie wykorzystywały tego typu zagrywki. Najmniejszą różnorodnością typów zagrywki wyróżniała się drużyna ze stolicy Poznania wykorzystując zagrywkę typu float w 94% akcji.
W sezonie 2022/2023 średnia efektywność zagrywki wyniosła 40%. Najlepiej zagrywkę wykorzystały zawodniczki Sandecji Dunajca Nowy Sącz z wynikiem 48% efektywności zagrywki, a najmniej zagrywkę wykorzystały zawodniczki Enea Energetyka Poznań osiągając wartość 28%.
Przyjęcie
W pozytywnym przyjęciu słabiej niż w zeszłym sezonie. Średnia wartość pozytywnego przyjęcia wyniosła w tym sezonie 31% czyli o 6 pp. słabiej. Najlepsze przyjęcie pozytywne zanotowała drużyna Energa MKS Kalisz osiągając wysoką wartość w porównaniu do innych zespołów – 45% . W przyjęciu perfekcyjnym podobnie jak w pozytywnym króluje zespół z najstarszego miasta w Polsce przyjmując na poziomie 23% perfekcyjnego przyjęcia piłki w strefę “zero”.
Błędy w przyjęciu są to błędy popełniane bezpośrednio w trakcie przyjęcia zagrywki, gdzie po takim przyjęciu nie ma kontynuacji akcji. Najlepiej poradziły sobie drużyny z pierwszych trzech miejsc. Najlepiej w tym zestawieniu wygląda drużyna Energa MKS Kalisz z wynikiem 10% błędów w przyjęciu, natomiast najgorzej SMS Solna Wieliczka 21%.
Blok
Na poniższym wykresie możemy sprawdzić jak drużyny na przestrzeni całego turnieju radziły sobie w elemencie bloku. Są cztery drużyny, które przekroczyły barierę dwóch bloków na set: Sandecja Dunajec Nowy Sącz (2,44), Energa MKS Kalisz i MUKS Joker Świecie (2,25) oraz UKS Atena Kaman Warszawa (2,08). Najmniej bloków na set miała drużyna SMS Solna Wieliczka (1,50).
Dystrybucja
Poniżej przedstawiono wykres dystrybucji po przyjęciu pozytywnym oraz freeball`u. Są to sytuację, gdzie rozgrywająca ma pełen komfort w wystawie, więc statystyki w takiej formie mają według mnie największe przełożenie na analizę dystrybucji. Odnośnie sytuacji specyficznych możemy zauważyć drużynę z Wieliczki, która wyróżnia się na tle pozostałych ilością ataków z prawego skrzydła. Zawodniczki tego klubu atakowały aż 60% piłek właśnie z tego skrzydła. Największe wykorzystanie środka odnotowano dla drużyny z Kalisza (26%). Pajp występował najwięcej razy w drużynie z Nowego Sącza.
Jeśli spojrzymy na uśrednioną dystrybucję mamy klasyczny przykład rozkładu piłek w kolejności: lewe skrzydło (45%), prawe skrzydło (37%), środek (14%) oraz atak z szóstej strefy (4%).
Dystrybucja po 20. punkcie
Dwudziesty punkt w meczu jest to charakterystyczna bariera, gdzie set wchodzi w tą decydującą końcową fazę. Warto też przeanalizować jak wyglądała dystrybucja po 20. punkcie.
Statystyczna adnotacja: Akcje po dwudziestym punkcje liczą się od momentu w którym jedna bądź druga drużyna przekroczy wartość dwudziestu punktów.
W większości przypadków, gdy gra wchodziła w końcowy etap zespoły wykorzystywały lewe skrzydło częściej. Najbardziej widać to na przykładzie drużyny ze stolicy Wielkopolski, korzystając z lewego skrzydła o ponad 20 pp. więcej niż w przypadku gry przed 20. punktem.
W przypadku gry środkiem nie ma konkretnej tendencji, konkretne sytuacje meczowe i predyspozycje zawodniczek będących w pierwszej linii poniekąd mogły definiować taki stan rzeczy prezentowany poniżej w wykresie. Duży skok w wykorzystaniu widzimy przy drużynie Świecia.
Prawe skrzydło jak widać na poniższym wykresie wykorzystywane było raczej rzadziej. Jednak dwie drużyny wykorzystywały prawe skrzydło więcej razy niż w przypadku gry przed 20. punktem. Są to drużyny z Stężycy oraz Wieliczki.
Pipe podobnie jak w grze ze środkiem. Konkretne sytuacje meczowe mogły w tym przypadku definiować wygląd poniższego wykresu. Można jednak zobaczyć, że duże wykorzystanie pajpa zauważono dla zespołu z Nowego Sącza co już wcześniej opisywałem.
Relacja błędów
Aby wytłumaczyć czym jest relacja błędów pozwolę zacytować samego siebie z poprzedniego roku 😉
“Relacja błędów czyli ile błędów popełnić zespół w stosunku do naszych punktowych zagrań.”
Współczynnik błędów/zdobyte punkty mniej więcej układa się tak jak zdobyte punkty. Jeśli drużyna zdobywała więcej punktów niż popełniała błędów słupki są niższe. W przeciwnym wypadku słupki rosną w górę.
Słowem końca…
Dziękuje za przeczytanie całej analizy. Celem każdej z nich jest między innymi przedstawienie jak można wykorzystywać dane statystyczne i jak szeroki wachlarz analizy możemy zastosować do zbadania trendów w wielu elementach.
Ciekawą tendencją w stosunku do poprzedniego roku jest mniejszy udział zagrywki stacjonarnej, jestem ciekaw jak będzie ta sytuacja wygląda w następnym roku, tak aby sprawdzić tendencję z większego okresu czasu. Czy może jest to tylko przypadek tego sezonu? Zobaczymy w przyszłym roku 😉
Wszystkim sztabom, trenerom, zawodniczkom gratuluję dotarcia do finału jest to duże osiągniecie i bez względu na wynik, sam udział w finałowych rozgrywkach jest czymś dużym!